طراحی مدرن با لیزر جوش؛ ارتقاء هنر طراحی طلا و نقره

کاربردهای لیزر جوش در طراحی و تعمیرات

0

طراحی طلا و نقره با لیزر جوش – رسیدن به حداکثر ظرافت در طراحی جواهرات، طلا و فلزات گرانبها با استفاده از تکنولوژی دستگاه‌های لیزر در زمینه جواهر سازی. استفاده از لیزر، ارتقاء دهنده هنر طراحی طلا و نقره است. لیزرهای جوش دسته‌ای از لیزرها می‌باشند که برای تعمیرات و طراحی‌های ظریف کاربردهای بسیار زیادی دارند. در این مقاله به طول مفصل به ابعاد مختلف کاربردهای لیزر پرداخته‌ایم.

تکنولوژی لیزر جوش در طراحی جواهرات

امروزه استفاده از دستگاه‌های جوش لیزری، یک پیشرفت تکنولوژیکی قابل توجه در صنعت جواهرات، طراحی طلا و نقره، ایجاده کرده است. طراحی مدرن با لیزر جوش در حال تبدیل شدن به یکی از نیازهای اصلی در این حرفه است. دستگاه‌های لیزر با گذر زمان، از بدو ورودشان به کشور تا امروز، توانسته‌اند بین فعالین حوزه طراحی طلا و نقره و در کل جواهر سازی، محبوبیت بسیار زیادی را پیدا کنند.

البته این محبوبیت به دلیل ویژگی‌های بسیار خاص و دقت بالایی است، که طراحی مدرن با لیزر جوش در ارتقاء هنر طراحی طلا و نقره دارد. استفاده از دستگاه لیزر جوش، به طور گسترده‌ای در ساخت انواع جواهرات به خصوص مدرن‌ترین‌ها و طرح‌های فوق‌العاده ظریف، که به دقت بالایی نیاز دارد هم اکنون رواج داشته و در حال استفاده است. استفاده از دستگاه لیزر جوش با هدف ارتقاء هنر طراحی طلا و نقره به کمک طراحان عزیز آمده است. به ویژه در ایجاد قطعات پیچیده و فوق‌العاده ظریف، مانند:

 • حلقه
 • آویز
 • دستبند
 • گوشواره

و سایر اشیاء طلایی ظریف که نیاز به لحیم کاری‌های دقیق دارند. بسیار کارآمد است. و در کل جهت طراحی و ساخت انواع جواهراتی که از ظرافت‌های بسیار حساس و پیچیده برخوردارند، از دستگاه لیزر در این صنعت، استفاده می‌گردد. از کاربردهای مختلفی که، این دستگاه به دلیل عملکرد حرفه‌ای‌اش در صنعت طراحی مدرن طلا و نقره دارد می‌توان به عناوینی مانند :

 • پر کردن سوراخ‌ها
 • جوش سیم‌ها
 • جداسازی سیم قبل از جوشکاری
 • تعمیر و بازسازی طلا و جواهرات

اشاره کرد. البته گفتنی است که با ورود این تکنولوژی سطح کیفی هنر طراحی طلا و نفره به شدت افزایش یافته است. هنرمندان می‌توانند با استفاده از کاربرد‌ها و قدرت دستگاه لیزر جوش هنرطراحی خود را تا میزان قابل توجهی ارتقاء دهند.

طلاسازی با لیزر جوش

با توجه به این حقیقت که ساخت جواهرات ممکن است هنری بسیار پیچیده به نظر برسد، اما استفاده از بهترین ابزارها، همیشه توانسته سخت‌ترین کارها را به پروسه‌ای راحت تبدیل کند. بهترین ابزار ها در هنر طراحی و ساخت طلا و نقره و جواهرات نیز، که الحق به دقت و ظرفت بسیار زیادی نیاز دارد، ابزار جوش لیزری است. جوشکاری لیزری با کمک، این دستگاه طلا سازی می‌تواند از ظرافت مورد نیاز و دقت بسیار بالایی برخوردار گردد.

افزایش کیفیت و ارتقاء هنر طراحی طلا و نقره و در کل فلزات گرانبهاء، روند تکامل این زمینه شغلی است. حقیقتاٌ محصولات تولید شده به صورت دستی، امروز دیگر نمی‌تواند در رقابت با انواع طلاها و جواهرات مدرن تولید شده توسط روش‌های جدید، از قبیل استفاده از دستگاه لیزر جوش پیروز شوند.

اوج توانایی و قدرت لیزر، به عنوان یک پارامتر بسیار مهم و البته تأثیرگذار بر فرآیند جوشکاری طلا و نقره، به ویژه در زمینه جواهرات ظریف کاربرد‌های زیادی پیدا کرده است. در طراحی و تولید طلاها و نقره‌جات دارای ریزه‌کاری‌های بسیار زیاد ظاهری استفاده از لیزر جوش برای افزایش کیفیت کار، الزامی است دستگاه جوش لیزری طراحی شده است تا در تولید جواهرات و فلزات گرانبهاء ماانند طلا و نقره، برای امور مختلفی در این زمینه به کار رود. از این موارد می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد :

 • سوراخ کاری با دستگاه لیزر جوش
 • جوش کاری و لحیم کاری با استفاده از جوش لیزری

دستگاه جوش لیزری برای ارتقاء طراحی و تولید طلا و نقره، شیوه کارکرد

استفاده از دستگاه لیزر جوش، در زمینه طراحی و تولید طلا و نفره ب هدف افزایش کیفیت در این هنر و پرداختن به جزئیات بیشتر در حال افزایش همه روزه مصرف کنندگان و همه گیری بهره بری از این روش می‌باشد. با توجه به این مساله که در این روش امکان هدایت حرارت بر سطح کار وجود دارد، می‌توان به راحتی تابش را به دیگر نقاط سطح انتقال داد.

در حقیقت این تابش گرما پس از اعمال حرارت بر نقطه‌ای از سطح باعث پخش شدن قطعه می‌گردد. با گرم شدن، مواد به داخل آن توزیع شده و بعث ذوب قطعه کار می‌شود. در همین زمینه می‌بایست در نظر داشته باشید که در طی این واکنش، می‌توان از طریق تنظیم، میزان انرژی، عرض و حداکثر توان، و تکرار فرکانس پالس، می‌توان لیزر را کنترل کرد.

همچنین ببیند: انواع مختلف لیزر و کاربردهای آن

یکی از دلایل ارتقاء کیفیت طراحی طلا و نقره و جواهرات، توسط دستگاه جوشکار لیزری،  امکان جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند سوراخ‌های بسیار ریز بر سطح کار در محصول نهایی یا در ریخته‌گری اولیه است. با استفاده از دستگاه لیزر جوش

به یاد داشته باشید که یکی دیگر از کاربرد‌های بسیار جدی استفاده از دستگاه لیزر جوش، در زمینه لحیم کاری قطعات مختلف می‌باشد. در اصل با روش‌های سنتی انجام چنین اموری بسیار سخت و دشوار است. به عنوان کاربردی دیگر نیز از میان کاربرد‌های مختلف و متنوع دستگاه جوش لیزری، در زمنیه تعمیر قالب جواهرات به صورت کاملا کاربردی و موثر است. تعمیر انواع قالب‌ها با کمک دستگاه لیزر جوش در سریعترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.

گفتنی اس که فلزاتی از قبیل طلا و نقره، از میزان جذب بسیار کمتری نسبت به آلیاژهایی مانند فولاد برخوردارند. به همین سبب، نقش اصلی را در القای ذوب بسیار سریع برای این فلزات ایجاد می‌کند، که این همه، به لطف انرژی پالسی تولید شده توسط سیستم لیزر جوش میسر می‌گردد.

شرکت وستالیزر

تعمیر و فروش انواع لیزر صنعتی

نقره‌سازی مدرن با لیزر جوش

فرآیند طراحی و ساخت انواع زیورآلات نقره، آنهم با استفاده از دستگاه لیزر جوش که باعث ارتقاء هنر طراحی طلا و نقره شده است، در این اواخر دچار پیشرفت‌های بسیار چشمگیری گردیده. طراحی جواهرات و فلزات گرانبها مانند طلا و نقره، با استفاده از فناوری، سیستم لیزر جوش به صورت نوآورانه و انقلابی هم باعث افزایش دقت و  ارتقاء، کارایی، کاربردهای بسیاری در زمینه نقره کاری به ویژه در صنایعی مانند ساخت آینه ایجاد کرده است.

دستگاه‌های جوش لیزری یک منبع حرارتی کنترل شده و متمرکز را فراهم می‌کنند که اتصال دقیق بین سطوح دارای پوشش‌های نقره و دیگر سطوح را تسهیل نموده است. در این صورت، دستگاه لیزر جوش با دقت و قدرت فوق‌العاده لیزر توزیع و چسبندگی یکنواخت لایه نقره را تضمین می‌کند. بدینشکل مشکلات رایجی مانند بی‌نظمی‌ها یا تغییراتی که معمولا در روش‌های معمولی آبکاری نقره دیده می‌شود را از بین خواهد برد.

علاوه بر این، استفاده از دستگاه‌های جوش لیزری دوام و طول عمر سطوح نقره‌ای را تا میزان قابل توجهی افزایش داده است. اعمال کنترل شده گرما خطر آسیب حرارتی به مواد پایه را به حداقل رسانده، و در نتیجه یکپارچگی ساختاری آن را حفظ نموده است. این پیشرفت‌ها در نقره‌کاری نه تنها منجر به تولید محصولات بادوام‌تر نقره‌ای می‌شوند، بلکه فرصت‌های جدیدی را در طراحی و ساخت ایجاد کرده و توانایی دستیابی به الگوهای پیچیده و بسیار ظریف طراحی نقره را با بالاترین دقت، ممکن نموده است.

طراحی‌های مدرن با لیزر جوش

تا چند سال پیش و قبل از ورود تکنولوژی‌های جدید و به روزی مانند دستگاه لیزر جوش، جواهراتی که از ظرافت برخوردار بودند و یا تکه‌ طلاهایی مانند انگشترهای دارای طرح‌های بسیار پیچیده و پلاک‌ها و … از طریق روش‌های سننتی قابل انجام بود. روش‌های سنتی نیز گاهی اوقات به هیچ وجه از کیفیت خوبی برخوردار نبودند. اما اکنون، با وجود استفاده کارگاه ها و برندهای مختلف طلا و جواهر سازی از دستگاه‌های لیزر پیچیده‌ترین طرح‌ها مانند :

 • انواع گوشواره‌های طرح‌های
 • آویزهای گردن و گردنبندها
 • النگوهای خاص با نقش و طرح‌های ظریف
 • انگشتر و حلقه‌های ازدواج که به صورت شخصی سفارش داده شده‌اند و بسیار ظریف و دارای پیچیدگی می‌باشند.

پس به لطف ورود دستگاه‌های لیزر جوش، کلیه طرح‌ها و مدل‌هایی که تا قبل از این، و با روش سنتی امکان ساختشان یا وجود نداشت و یا بسیار سخت بود، ساخته و عرضه می‌شود. ارتقاء هنر طراحی طلا و نقره و طراحی مدرن با لیزر جوش، همگی هدیه‌های تکنولوژی به صنف هنرمندان فعال در طراحی و ساخت طلا و نقره و چواهرات بود.

خلاقیت بی‌پایان در طراحی

صنعت و یا بهتر است بگوییم هنر طراحی جواهرات و طلا و نقره، نیازمند تکنولوژی مدرنی بود، تا بتواند به سرعت و با دقت برش‌ها و حکاکی‌های مختلف را روی مواد اولیه خود انجام دهد. از این رو با پیشرفت‌های تکنولوژیکی و کاربرد نوآورانه سیستم‌های حکاکی لیزری طلا، به سرعت توانست جایگزین روش‌های سنتی شود. پیش از این برای پردازش و حکاکی طلا از روش‌هایی مانند حکاکی دستی  و روش‌های مکانیکی استفاده می‌شد با این حال، این روش‌ها نه تنها زمان‌بر و .پرهزینه هستند، بلکه دقت لازم برای دستیابی به یک کار عالی با کیفیت و ظرافت بالا را نیز ندارند.

استفاده از فناوری لیزر و استفاده از تجهیزات لیزری، این امکان را فراهم کرده که حکاکی‌های و برش‌های طلا به راحتی در اوج ظرافت، دقت و سرعت فوق‌العاده آنهم در مقیاس میکرونی انجام شود. دستگاه‌های لیزر فلزی که از قدرت پرتو لیزر متمرکز بهره ‌می‌برند، دارای توان مصرفی بسیار کم، دقت و ظرافت استثنایی هستند، به همین دلیل توانسته‌اند به سرعت توجه و تایید فلزکاران را به خود جلب کنند. کامل. از آن زمان، جواهرسازان به طور مداوم از دستگاه های لیزر فیبر برای بهبود و ساده سازی عملکرد خود استفاده می کنند.

همچنین ببینید: انواع لیزر صنعتی؛ از فایبر تا کربن دی اکسید

کاربرد در تعمیرات و تغییرات

کاربرد دستگاه‌های لیزر جوش، در زمینه‌های تعمیراتی نیز کاربرد‌های بسیاری در حوزه طلا و جواهر و نقره دارد. هر روزه روش و کاربرد جدید توسط عزیزانی که از این دستگاه استفاده می‌کنند، کشف و ابداع می‌شود. در بخش تعمیر جواهرات و جواهرات و نقره، جوش لیزری به طور خاص در زمینه‌های زیر استفاده می‌شود:

  تعمیر جواهرات با لیزر جوش

فناوری لیزر امکان تعمیر زیورآلات را فراهم می‌کند، کاری که پیش از این به دلیل زمان بر بودن آن، بسیار دشوار بود. برخلاف روش‌های سنتی که از مشعل استفاده می‌کنند، لیزر می‌تواند سنگ را بدون انتقال حرارت کافی به فلز تنظیم مجدد کند و در نتیجه از آسیب دیدن سنگ و نگین در تعمیرات جلوگیری کند.

  تعمیرات فولاد ضد زنگ با لیزر جوش

پیش از این، در صورت شکستن زنجیره‌های بند ساعت، تعویض بند ساعت‌هایی که از جنس استیل ضد زنگ بودند ضروری بود و راه دیگری نیز جز تعویض بند شکسته شده با یک بند جدید وجود نداشت. اما در حال حاضر با آمدن دستگاه لیزر جوش، امکان تعمیر این تسمه‌ها و زنجیر‌ها، و لحیم کردن قطعات مشابه به یکدیگر و بی‌نیازی از سفارش تسمه کاملا جدید بوجود آمده است.

  بازسازی قطعات بدون برداشتن سنگ

جوشکاری لیزری با کمک دستگاه‌های لیزر جوش، امکان همجوشی و حرکت فلزات را فراهم می‌کند. کاری که با مشعل به دلیل شکاف‌های جوش، تقریباً غیرممکن است. بنابراین، قطعات را می‌توان بدون نیاز به برداشتن سنگ‌ها از از روی فلزات گرابهاءء، به طور موثر با لیزر تعمیر کرد.

برداشتن مته شکسته و باقی مانده در طلا با لیزر

در صورتی که قطعه‌ای از مته بشکند، جوشکاری لیزری تنها بی خطر‌ترین راه حل خواهد بود. با باریک کردن پرتو لیزر، افزایش قدرت و تبخیر قطعات باقی مانده، جواهرسازان می توانند به طور موثر مته‌ها شکسته را از فلزات گرانبهاء جدا کنند.

پیشرفت هنر طراحی با لیزر جوش

پشتیبانی و امکاناتی که فناوری دستگاه لیزر برای جواهرسازان فراهم میکند با سرعت تولید بسیار بالاتر در مقایسه با روش های دستی و دقت بیشتر مشخص می‌شود. این پیشرفت منجر به افزایش تعداد محصولات و بهبود کیفیت در این زمینه شده است. توسعه فناوری لیزر در جواهرات آنقدر عمیق بوده است که تکنیک‌های دستی سنتی برای برش پلاک ها یا طرح های پیچیده تا حد زیادی جایگزین شده است. اکنون دیگر می‌توان ورق‌های دو بعدی طلای پیچیده، و یا کاملا صاف را با استفاده از لیزر جوش به سرعت و با دقت طراحی و تولید کرد .

  تولید قطعات سفارشی

جواهرسازان و صنعتگران از لیزر به عنوان یک ابزار مهم برای تولید محصولات سفارشی به شیوه ای مقرون به صرفه استفاده می کنند. این قابلیت مقرون به صرفه بودن و امکان سنجی تولید اقلام منحصر به فرد و شخصی سازی شده را تا حد زیادی بهبود می بخشد. اتصال قطعات قبل از مونتاژ:

جوشکاری لیزری در شرایطی که نیاز به جوشکاری عمیق قطعات پیچیده است بسیار ارزشمند است. توانایی نگه داشتن قطعه در حین لحیم کاری، به جای تکیه بر سیم های اتصال یا موچین، به جواهرات انعطاف پذیری بیشتری می دهد و بر کیفیت کلی کار آنها تأثیر مثبت می گذارد.

نکته مهم در رابطه با پیشرفت هنر طراحی

یک نکته مهم برای جواهرسازان میزان طلای از دست رفته یا کمبود آن در هر دوره تولید است که می‌تواند در صورت عدم کنترل و بی توجه بودن خسارات بسیار زیادی به فعالین این حوزه وار می‌کند. دستگاه های لیزری که در تولید جواهرات استفاده می‌شوند اغلب دارای سیستم‌های خلاء و فیلترهایی هستند که به طور موثری بقایای طلا را در طول فرآیند تولید جمع آوری می‌کنند.

لذا استفاده از دستگاه‌های لیزر جوش در چنین مجموعه‌هایی همزمان به حداقل رساندن و جلوگیری از کم شدن طلا کمک می‌کند. حقیقتاً یکی از نگرانی اصلی بسیاری از جواهر سازان و طلا سازان هم همین مشکل می‌باشد. علاوه بر این دستگاه‌های حکاکی لیزری قابلیت حکاکی رنگ بر روی فلز را با دقت میکرون نیز دارند. قبلاً این کار با روش‌های قدیمی‌تر، اگر نگوییم غیر ممکن، اما بسیار دشوارتر انجام می‌دادیم، اما لیزرها با ورودشان اکنون این فرآیند را ساده کرده‌اند و امکان خلق آثار هنری پیچیده و زیبا را فراهم نموده‌اند.

با در نظر گرفتن مزایای بسیار زیادی که استفاده از دستگاه لیزر برای طلاسازان همراه دارد، طبیعی است که جواهرسازان دستگاه‌های لیزر را در کار خود به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارهای خود استفاده کنند. در حقیقت میزان تطبیق پذیری فناوری‌های لیزر جوش در سرعت بخشیدن به تولید و بهبود مهارت‌ها در این زمینه مورد نیاز است. به طور خلاصه، خریداری و استفاده از دستگاه‌های لیزر به یک مهارت مهم برای هر جواهرساز، طراح طلا و نقره تبدیل شده است.

با توجه به طراحی مدرن با لیزر جوش و جایگاهی که در بین طراحان طلا و نقره پیدا کرده است، ممکن است به خدمات تعمیر و نگهداری لیزر احتیاج پیدا کنید.

نتیجه‌گیری

لیزر جوش به عنوان یک ابزار حیاتی در توسعه هنر طراحی جواهرات نقش مهمی ایفا می‌کند. این تکنولوژی نه تنها دقت و ظرافت کار را ارتقاء می‌بخشد بلکه به طراحان این امکان را می‌دهد که خلاقیت و ایده‌آل‌های خود را در آثار جواهراتی خود در بالاترین حد ممکن به نمایش بگذارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.