همه چیز درباره نت‌های عطر و معرفی 10 نت اصلی و پرطرفدار

بررسی نت‌های عطر و معرفی انواع آن

1

عطر‌ها نیز همانند موسیقی از نت‌های درهم آمیخته تشکیل شده اند. آشنایی با نت‌های عطر به انتخاب آسان تر و راحت تر در حین خرید کمک می‌کند؛ با شناخت و شناسایی نت های مورد علاقه خود حتی می‌توانید به صورت غیر حضوری و بدون تست و امتحان بوی عطر، خرید کنید.

منظور از نت عطر چیست؟

نت‌های عطر در واقع لایه های متفاوت رایحه اند که در کنار هم یک طیف بویایی خوشایند می‌سازند. هر کدام از این نت ها بخشی از رایحه اصلی عطر شما را در بازه زمانی مخصوصی، مشخص می‌کند. هر عطر از سه نت اصلی تشکیل می‌شود: 1. نت آغازین 2. نت میانی 3.نت پایانی

نت آغازین

این نت اولین رایحه ای است که پس از مصرف عطر حس می‌شود و تاثیرگذاری اصلی به عهده این نت است. این لایه از رایحه، سبک ترین رایحه است بنابراین همانگونه که زودتر حس می‌شود، زودتر از سایر نت‌های عطر فید می‌شود و در حدود 15 الی 30 دقیقه ماندگاری دارد.

ترکیب نت ها بستگی به سلیقه عطر ساز دارد، اما به طور معمول نت های اولیه شامل عناصر مرکبات (ترنج، لیمو، پوست پرتقال)، میوه های سبک (انیسون، انواع توت ها، گریپ فروت) و گیاهان تازه (ریحان، مریم گلی، اسطوخودوس) است.

نت میانی

این لایه از رایحه، اصلی ترین بخش و پایه و اساس هر عطری است و تقریبا 40 الی 80 درصد از رایحه نهایی را شامل می‌شود. نت‌‌های میانی درست قبل از محو شدن نت آغازین، شروع به ظاهر شدن می‌کنند و به شدت روی نت های پایانی اثر می‌گذارند.

نت های میانی در حدود 35 الی 60 دقیقه پس از استفاده از عطر به وضوح قابل استشمام اند.

در انتخاب نت میانی باید نهایت دقت را به خرج داد؛ نت میانی باید رایحه ای دلپذیر و جذاب باشد، به همین دلیل، رایحه‌هایی مانند دارچین، گل رز، یلانگ یلانگ، علف لیمو و نرولی همگی از نت‌های میانی رایج و پرطرفدار هستند.

نت‌های پایانی

در نهایت، نت‌های پایانی، پس از تبخیر کامل نت‌های ابتدایی شروع به درخشش خواهند کرد. نت های پایانی به تنهایی 10 تا 25 درصد از عطر نهایی را تشکیل می‌دهند. با این حال، نت‌های پایانی نیز با نت‌های میانی ترکیب می‌شوند تا پیچیدگی عطر را عمیق تر کنند.

نت های پایانی از حدود 50 دقیقه الی 24 ساعت پس از مصرف قابل استشمام اند.

در جایی که نت‌های آغازین تاثیر اولیه را ایجاد می‌کنند، نت‌های پایانی با دوره خشک شدن عطر همراه هستند و بنابراین، نت‌های پایانی اثر نهایی و ماندگار را ایجاد می‌کنند.

نت‌های پایانی اغلب غنی و ملایم هستند و همچنین ماندگاری بیشتری در بین سه نت دارند. نت‌های پایانی رایج عبارتند از: چوب سدر، چوب صندل، وانیل، نعناع هندی و مشک.

نت‌های عطر
هرم عطر

چگونه می‌توان نت‌های عطر را تشخیص داد؟

شما می‌توانید نت‌های عطر را بر اساس مدت زمان سپری شده پس از استفاده از عطر شناسایی کنید. نت‌های آغازین آن‌هایی هستند که بلافاصله پس از تماس عطر با پوست‌تان، آن‌ها را استشمام می‌کنید.

هنگامی که این انفجار اولیه محو شد، نت های میانی به شکل جوهر عطر وارد می‌شوند. نت‌های پایانی همان رایحه‌ای هستند که ماندگاری بیشتری دارند. (رایحه‌هایی هستند که بیشتر به یاد دارید.)

هر نت کیفیت خاصی را به عطر اضافه می‌کند. برخی از رایج‌ترین دسته‌های نت‌های عطری شامل تازه و خنک، گل‌ها، ادویه‌ها، میوه‌ها، چوب‌ها و مشک هستند که هر کدام معمولاً در دسته‌های خاصی از نت‌های عطر استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال، رایحه‌های تازه و گلی تقریباً همیشه نت‌های آغازین و بالایی هستند، در حالی که رایحه‌های چوبی و مشک معمولاً به سمت پایین هرم نت ظاهر می‌شوند و برای نت‌های پایانی مناسب اند.

معرفی انواع نت‌های محبوب و رایج

با شناختن انواع رایحه‌های مختلف و پیدا کردن رایحه‌های مورد علاقه خود، خرید عطر و پیدا کردن عطر مورد علاقه جدید خود را چند مرحله آسان تر می‌کنید. به طور کلی رایحه های استفاده شده در نت‌های عطر، به 4 خانواده اصلی تقسیم می‌شوند: 1.تلخ  2.ترش 3.شیرین  4.گرم  5.خنک

هر یک از این 4 خانواده به چندین شاخه دیگر منشعب می‌شوند

 1. چوبی: این دسته از نوت‌های عطر، در برخی موارد به عنوان نت‌های گرم نیز شناخته می‌شوند. رایحه ای اسرارآمیز و گیرا که اغلب در بین افترشیوها مورد علاقه است؛ با استفاده از رایحه های چوبی مانند چوب سدر، چوب صندل، خس خس و عنبر، انتخابی عالی برای استفاده در شب است.عطرهای چوبی به چوب های خزه ای با آندرتن خاکی، شیرین و چوب های خشک که اغلب بوی دودی و چرمی دارند تقسیم می شوند.

  نت‌های عطر
  3 تا از برترین عطر های مردانه با نت‌های چوبی
 2. گلی: عطرهای گل یکی از محبوب ترین خانواده ها و یکی از گسترده ترین نت‌های عطر هستند. هر عطری که رایحه ای شیرین و گلدار داشته باشد، با استفاده از نت هایی مانند گل رز، یاس، زنبق و گل صد تومانی متعلق به این خانواده خواهد بود.عطرهای گل می توانند از سبک و لطیف تا پیچیده تر و شدیدتر باشند.نت‌های عطر
 3. شرقی: عطرهای شرقی گرم، شیرین و حتی کمی تند هستند. عطرهای شرقی از خانواده عطرهای مجلل و با رایحه های شرقی گلی، شرقی ملایم و شرقی چوبی ارائه می‌شوند.عطرها و افترشیوهای این خانواده غنی و قوی هستند که اغلب با نت‌های عطر جالب هل، دارچین، وانیل در کنار عطرهایی مانند یاس، ارکیده و شکوفه پرتقال ساخته می‌شوند.
 4. خنک و تازه: این خانواده معمولا از نت‌های عطر مرکبات و اقیانوسی تشکیل شده اند. این بدان معنی است که آنها رایحه‌های با طراوت، شاداب و پر جنب و جوش دارند. عطرهای مبتنی بر مرکبات معمولاً با لیمو، ماندارین و ترنج ایجاد می‌شوند، در حالی که عطرهای اقیانوسی با نت های آبی و دریایی ساخته می شوند.نت‌های عطر
 5. ادویه ای: نت‌های عطر ادویه‌ای برای افزودن گرما و قدرت به عطر استفاده می‌شوند و به‌خوبی با نت‌های گلی در نت میانی عطر ترکیب می‌شوند. رایحه‌هایی مانند دارچین و جوز هندی به رایحه عطر، شیرینی وگرمی اضافه می‌کنند، در حالی که رایحه‌هایی مانند رزماری و ریحان دارای خواص گیاهی هستند.
 6. میوه ای: این نت ها به عنوان نت میانی رایج اند، به این دلیل که، به راحتی با نت‌های پایانی و آغازین هماهنگی ایجاد می‌کنند و عمق بیشتری به عطر می‌دهند.به عنوان مثال، شاه توت رایحه‌ای غنی و مشک‌ مانند به عطر می‌افزاید، در حالی که نت‌هایی مانند سیب و توت‌فرنگی حالتی شیرین  به رایحه اضافه می‌کند.
 7. مشک: نت های حاوی مشک بیشتر در نت‌های پایانی عطرها یافت می‌شوند. افزایش میزان آن‌ها به قدرتمند کردن فونداسیون رایحه و افزایش ماندگاری آن کمک می‌کند. تنوع بالای مشک، از مشک سیاه گرفته تا مشک کشمیر، به تنوع این رایحه‌ها کمک می‌کنند و می توانند ویژگی منحصر به فردی را به هر عطری اضافه کنند.

مقاله پیشنهادی:معرفی انواع خط چشم های رایج در بازار

پر فروش ترین عطر ها دارای چه نت‌هایی هستند؟(10 نت پرفروش بر اساس درصد رضایت)

نت‌های عطر

 1. گرم و ادویه ای ( %80 )
 2. چوبی( %70)
 3. وانیل (%70)
 4. کهربا (%60)
 5. شیرین(%50)
 6. خاک و زمین (%40)
 7. آروماتیک (40%)
 8. میوه ای(%40)
 9. مرکبات(40%)
 10. بالزامیک(30%)

  نت‌های عطر
  سه تا از برترین عطر های خنک مردانه با رایحه مرکبات

سخن پایانی

انتخاب عطر مناسب یکی از چالش برانگیز ترین انتخاب‌ها است به خصوص اگر عطر مورد نظر، قیمت بالایی داشته باشد. سلیقه، بودجه و برند انتخابی از عوامل متغیر در خرید اند و نمیتوان معیار ثابتی برای آن‌ها انتخاب کرد. اما به طور قطع می‌توان گفت، اگر بین نت‌های یک عطر توازن و هارمونی وجود داشته باشد، آن عطر به صورت اصولی تولید شده و انتخاب مناسبی است.

یکی از نکاتی که در حین خرید عطر باید به آن توجه کرد، میزان تحمل شخص نسبت به بو است؛ در صورتی که بو های شدید باعث سردرد و حالت تهوع شما می‌شوند از خرید عطر‌هایی با نت های سنگین مانند نت‌های ادویه ای و شرقی خودداری کنید.

منبع ilovecosmetics fragrancex
1 نظر
 1. امین رضا می گوید

  بسیار عالی و آموزنده بود،واقعا در انتخاب رایحه مناسب کمک شایانی بود،ممنون ??

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.