آشنایی با انواع پوست و نحوه تشخیص 5 تیپ پوستی اصلی

ویژگی‌های هر یک از انواع پوست و تشخیص تیپ پوستی

1

هر یک از انواع پوست، ویژگی و صفات مخصوص به خود را دارند و لازمه مراقب از پوست، شناخت تیپ آن و استفاده از محصولات و درمان‌های مناسب همان تیپ پوستی است.در صورت مصرف و خریداری اشتباه محصولات ضروری پوستی مانند مرطوب کننده‌ها و شوینده‌ها، باعث آسیب به پوست و بر هم زدن توازن چربی پوست می‌شوید.

در ادامه انواع پوست‌ها را بررسی می‌کنیم و نکات مهم مربوط به خرید محصولات و روتین هر یک از آن‌ها را مرور می‌کنیم.

انواع پوست بر اساس معیار AAD

همانطور که گفته شد اولین قدم برای شروع یک روتین پوستی موثر شناخت نوع پوست است و بعد از آن استفاده از محصولات مناسب و درمان های لازم است. به طور کلی 5 نوع تیپ پوستی وجود دارد:

 1. چرب
 2. خشک
 3. نرمال
 4. حساس
 5. مختلط

این دسته بندی بر اساس میزان چربی تولید شده توسط پوست صورت گرفته است و وابسته به استرس، ژنتیک و ارث، هورمون ها، رطوبت و روند طبیعی افزایش سن پوست، در طول زمان و در یک فرد قابل تغییر است.

مشخصات و ویژگی‌های هر تیپ پوستی

پوست انسان به عنوان بزرگترین ارگان بدن، وظایف متعددی مانند حفظ دما و دفاع در برابر عوامل خارجی و بیماری زا دارد. به خصوص خارجی ترین لایه پوست که با لایه ای چربی ساخته شده توسط خود پوست پوشانده می‌شود و از ورود عوامل بیماری زا جلوگیری می‌کند.

در هر نوع تیپ پوستی از خشک تا چرب حفظ توازن تولید و ترشح این چربی و نگه داشتن میزان چربی در حد استاندارد بسیار مهم و ضروری است.در اینجا شاخص های اصلی وجود دارد که باید هنگام شناخت نوع پوست خود به خاطر داشته باشید.

پوست چرب:

پوست چرب مقدار زیادی سبوم (چربی) تولید می‌کند که باعث می‌شود پوست براق به نظر برسد و احساس چربی داشته باشید؛ به خصوص در سراسر ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه).

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا (AAD)، افرادی که پوست چرب دارند ممکن است چین و چروک کمتری داشته باشند، اما ممکن است بیشتر مستعد بزرگ شدن منافذ، لک‌های آکنه، جوش‌های سرسیاه و سرسفید باشند.

به خاطر داشته باشید که فقط به دلیل اینکه پوست چرب، چربی طبیعی بیشتری تولید می‌کند، به این معنی نیست که نسبت به سایر انواع پوست به رطوبت و آبرسانی کمتری نیاز دارد. مراقبت از پوست چرب به انتخاب محصولات مناسبی بستگی دارد که بدون اینکه منافذ شما را مسدود کنند یا باعث ایجاد جوش شوند، پوست را آبرسانی کنند.

روتین ایده آل پوست چرب باید دارای یک پاک کننده ملایم و کف کننده باشد که به طور موثر آلودگی، چربی اضافی و سایر ناخالصی‌ها را از بین ببرد. همچنین باید حاوی یک مرطوب کننده سبک، بدون چربی و غیر کومدون زا باشد که رطوبت مورد نیاز پوست چرب را تامین کند.

پوست خشک:

پوست خشک معمولا چربی طبیعی کمتری نسبت به سایر انواع پوست تولید می‌کند. این امر ممکن است باعث شود که پوست، کدر ، زبر، پوسته پوسته ویا حتی ترک خورده دیده شود. اغلب با احساس کشش در سطح صورت و بی روح شدن چهره شناخته می‌شود و ممکن است خطوط ریز و قابل توجهی روی پوست ایجاد شود. علاوه بر این، ممکن است پوست  تحریک پذیر و دچار خارش و سوزش شود.

روتین مراقبت از پوست خشک باید شامل مواد ملایم، تسکین دهنده و آبرسانی باشد( مانند سرامیدها) که به حفظ سد رطوبتی محافظ پوست کمک می‌کنند. برای انواع پوست های خشک، توصیه می‌شود که از دوش گرفتن بیش از حد طولانی و داغ خودداری کنید. مرطوب کردن پوست با کرم و لوسیون مناسب (چند بار در روز)، و انتخاب محصولات مراقبت از پوست بدون عطر، غیر کومدون زا و بدون الکل از سایر توصیه های AAD می‌باشد.

پوست نرمال:

پوست معمولی متعادل است ( نه خیلی خشک و نه خیلی چرب). مستعد جوش، پوسته پوسته شدن یا احساس چربی یا سفت شدن نبوده و افراد با پوست معمولی معمولاً دارای منافذ کوچک و بافت پوستی صاف و یکنواخت هستند و کمتر مستعد حساسیت یا لک می‌باشند.

با این حال، علیرغم این واقعیت که پوست معمولی هیچ مشکل خاصی ندارد، برای حفظ تعادل چربی سازی پوست مراقبت از پوست و استفاده از محصولات مناسب نیاز است. روتین ایده آل پوست نرمال به حفظ رطوبت پوست شما و قفل کردن رطوبت و حمایت از سد محافظ پوست شما کمک می کند.

پوست مختلط:

پوست مختلط شامل نواحی خشک و همچنین چرب است . ناحیه T صورت ( پیشانی و بینی ) معمولاً چرب است و گونه‌هاخشک و یا نرمال هستند. این نوع پوست، در فصول مختلف سال و به دلیل عوامل مختلفی مانند استرس یا نوسانات هورمونی می‌تواند متفاوت باشد. پاکسازی و آبرسانی موثر، کلید مراقبت از پوستی است که در بعضی جاها چرب یا نرمال و در بعضی جاها خشک است.

انواع پوست

پوست حساس:

پوست حساس اغلب به عنوان یکی از انواع پوست شناخته می شود، اما ممکن است پوست حساس چرب، پوست حساس خشک یا پوست حساس معمولی داشته باشید.

صرف نظر از اینکه چه نوع پوستی دارید، اگر پوست حساسی دارید، ممکن است چهره ای قرمز  و احساس سوزش، خارش یا خشکی داشته باشید. این علائم ممکن است مربوط به داشتن پوستی باشد که در برابر محرک‌های خارجی آسیب پذیرتر است و ممکن است توسط مواد خاصی مانند رنگ ها یا عطرها و همچنین عوامل محیطی ایجاد شود.

اگر پوست حساسی دارید، ممکن است بتوانید تعیین کنید که چه چیزی باعث حساسیت شما می‌شود و  از پاک کننده ها، مرطوب کننده ها یا سایر محصولات حاوی آن مواد خاص اجتناب کنید. همچنین می‌توانید محیط خود را تغییر دهید تا قرار گرفتن در معرض عوامل محرک را کاهش دهید.

مقاله پیشنهادی: بررسی ضد آفتاب ها از 0 تا 100

نحوه تشخیص تیپ پوستی

اگر توضیحات بالا برای تشخیص نوع پوست شما کافی نیست و یا می‌خواهید مطمئن تر بشوید؛ دو تست پیش رو را انجام دهید

بشور و صبر کن

با استفاده از این تست، از طریق واکنش پوست پس از شست و شو آن، می‌توان انواع پوست را از یک دیگر تشخیص داد.

 • با استفاده از یک شوینده ملایم صورت خود را بشویید و سپس با استفاده از حرکات ضربه ای و آرام یک پارچه نخی و تمیز آن را خشک کنید.
 • 30 دقیقه صبر کنید.
 • اگر بعد از گذشت این زمان پوست حالت براق داشت، از نوع چرب است(هرچه براق تر، چربی آن بیشتر).
 • اگر احساس کشش در پوست دارید؛ پوست شما خشک است. پوسته پوسته شدن و خطوط ریز از نشانه های شدت خشکی پوست اند.
 • اگر فقط ناحیه T( پیشانی و بینی) براق باشد، پوست مختلط است.
 • اگر پوست براق نشده و احساس کشیدگی و خشکی ندارید، پوست شما نرمال است.

کاغذ بلاتینگ

این کاغذ برای جذب چربی اضافه پوست قبل از آرایش استفاده می‌شود.

 • مانند روش قبل صورت خود را با شوینده ملایم بشویید و خشک کنید. سپس 30 دقیقه صبر کنید.
 • ورق بلاتینگ را روی نقاط مختلف پوست به آرامی فشار دهید.
 • اگر ورق مقدار زیادی چربی از سطوح مختلف صورت جذب کرد، پوست چرب است.
 • اگر فقط دایره های بسیار کوچک از قطره های چربی بود و یا اصلا چیزی جذب کاغذ نشد، پوست شما خشک است.
 • اگر چربی های جذب شده از پیشانی و بینی باشد پوست مختلط است.

پوست نرمال باعث ایجاد لکه های متوسط چربی رو کاغذ می‌شود.

انواع پوست

سخن پایانی

به یاد داشته باشید که انواع پوست میتوانند مستعد حساسیت و یا آکنه باشد اما پوست نرمال کمتر از دیگر تیپ پوستی ها این موارد را تجربه کنند. با این حال، با محصولات مناسب، می توانید از پوست خود مراقبت کنید و در عین حال نگرانی هایی مانند حساسیت و لک های آکنه را برطرف کنید.

در صورت شک، برای ارزیابی نوع پوست و راهنمایی در مورد بهترین روتین مراقبت برای نوع خاص پوست خود، به یک متخصص پوست معتبر مراجعه کنید.

منبع منبع شماره یک
1 نظر
 1. امین رضا می گوید

  بسیار عالی و مفید،ممنونم??

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.