تنظیم ساعت مچی با چند گام ساده در خانه

0

نحوه تنظیم انواع ساعت مچی در خانه

شاید با خود فکر کنید که تنظیم ساعت مچی خود در خانه عموما امری پیچیده ‌باشد  و یا نتوانید به راحتی موفق به انجام آن شوید. با تولید ساعت مچی‌های جدید به طبع پیچیدگی تنظیم ساعت افزوده شده و حتی ممکن است بعد از زدن دکمه‌ی اشتباه ساعت مچی شما با مشکلات جدی رو به رو شود.

با مجله صفحه برتر همراه باشید تا به ساده‌ترین و سریع‌ترین روش، روش تنظیم ساعت مچی را به شما آموزش دهیم. اولین گام برای تنظیم دقیق‌تر ساعت مچی در خانه شناخت انواع آن می‌باشد که به شرح زیر می‌باشد.

ساعت مچی تک عقربه( 12 ساعته)

این نوع ساعت مچی جزو ساعت‌های خاص محسوب می‌شوند. ساعت مچی‌های تک عقربه‌ای یا 12 ساعته برای اولین بار در سال 1986 میلادی توسط فردی به نام کلاوس بتا، طراحی و عرضه گردید، سپس برندهای مطرح و موفق به مرور به طراحی و تولید این نوع ساعت‌ها روی آوردند. این نوع ساعت مچی‌ها ممکن است بر روی صفحه نمایش خود دارای 12 عدد و یا 24 ساعته باشند.

این نوع ساعت‌ها روش خاصی برای دانستن زمان را در پیش دارند، به صورتی که خط‌های بزرگ نشانگر ساعت، خط‌های کوچک ساعت نشانگر نیم ساعت و سومین خط کوچک نشانگر ربع ساعت می‌باشد.

نحوه تنظیم ساعت مچی تک عقربه

قبل از تنظیم ساعت مچی خود برای دسترسی و کاهش خطای تنظیم بهتر است آن را از دست خود خارج نمایید، در غیر این صورت در برخی از شرایط ممکن است با تنظیم نادرست و غیر اصولی به موتور و چرخنده‌های ساعت خود آسیب وارد نمایید.

تنظیم زمان: برای تنظیم زمان ساعت‌های مچی دارای عقربه بهتر است که پیچ را به آرامی و با دومین کلیک بیرون کشیده و سپس با چرخاندن پیچ، زمان را تنظیم نمایید. در انتها شما باید پیچ را برای ثبت زمان تنظیم شده به داخل فشار دهید.

تنظیم تقویم: در ساعت‌های دارای تقویم، تنظیم تقویم ساعت به کمک پیچ انجام می‌گردد. در ابتدا پیچ کوک را با اولین کلیک به سمت بیرون کشیده و با چرخاندن آن تقویم را تنظیم نمایید، در انتها نیز پیچ را به داخل فشار دهید.

تنظیم ساعت مچی
ساعت مچی تک عقربه( 12 ساعته)

ساعت مچی دیجیتال

ساعت‌های دیجیتالی از جدیدترین و همچنین کژوال‌ترین سبک ساعت مچی می‌باشند، ساعت مچی‌های دیجیتالی دارای یک پردازنده می‌باشند. ساعت‌های دیجیتال برای اینکه بتوانند به صورت دقیق و درست کار کنند به یک نوسان ساز نیاز دارند(در حقیقت نوسان ساز در تمامی ساعت‌های الکترونیکی و مکانیکی موجود می‌باشد که دقت هر ساعت به نوسان ساز بستگی دارد).

نوسان سازی که در ساعت‌های دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد مدار تولید فرکانس یا به عبارت دیگر اسیلاتور نام دارد. در حقیقت وظیفه این مدار تولید فرکانس مورد نیاز برای به چرخش در آوردن موتور در ساعت‌های دیجیتالی می‌باشد.

نحوه تنظیم ساعت مچی دیجیتال

تنظیم ساعت مچی‌های دیجیتال نسبت به ساعت مچ‌های دیگر نسبتا پیچیده‌تر می‌باشد. در اولین گام شما باید یه برند ساعت مچی خود دقت نمایید و طبق دستور العمل شرکت تولید کننده خود گام به گام پیش بروید؛ اما قبل از انجام تنظیمات ساعت مچی دیجیتال خود را بر روی حالت Time Mode قرار دهید و در ادامه مراحل زیر را انجام دهید.

  • دکمه مخصوص تنظیمات ساعت در سمت راست و یا چپ قرار دارد، موقیت قرار گیری این دکمه با توجه به برند ساعت متفاوت خواهد یود.
  • در این مرحله برای تنظیم ساعت مچی خود باید دکمه Set و یا Mode را بر روی ساعت خود پیدا نمایید.
  • زمانی که دکمه تنظیم را فشار دهید، ساعت، دقیقه و سانیه شما ساعت شما به ترتیب شروع به چشمک زدن می‌کنند. توجه داشته باشید که هر یک از مقادیر که در ابتدا شروع به چشمک زدن کند، تنظیم خواهد شد.
  • در انتها برای ثبت تغییرات اعمال شده باید دکمه Set را فشار دهید.
  • زمانی که تغییرات نهایی را اعمال نمایید، ساعت شما به طور خودکار از حالت Time Mode به حالت Normal Mode تبدیل می‌شود.

خوب است بدانید که ساعت‌های دیجیتالی پیشرفته‌تر بوده و برای تنظیم، دکمه‌های جداگانه مانند Set، Reset و Adjust دارد.

تنظیم ساعت مچی
ساعت مچی دیجیتال

ساعت مچی آنالوگ

تاریخچه ساخت ساعت‌های آنالوگ برای اولین بار به سال 1960 برمی‌گردد. افزایش تقاضای اطلاع از زمان در دوران جنگ جهانی سبب شدتا افراد به ساعت‌های آنالوگ و دیجیتالی نیاز داشته باشند. به دلیل بحران کوارتز در دنیای ساعت سازی در همان سال‌ها سبب شد تا اکثر برندهای ساعت سازی برای کار از باتری استفاده نمایند.

در سال 1970 اولین ساعت دیجیتالی توسط شرکت ساعت سازی همیلتون(Hamilton) معرفی گردید که با توجه به استفاده این نوع ساعت از باتری سبب جلب توجه بسیاری از افراد شد.

نحوه تنظیم ساعت مچی آنالوگ

اولین گام برای تنظیم ساعت مچی‌های آنالوگ اطلاع از نوع دکمه‌های آن می‌باشد،اگر دکمه‌ ساعت شما به صورت پیچی باشد، ابتدا باید دکمه ساعت را از حالت قفل خارج نمایید و سپس ساعت را تنظیم نمایید به یاد داشته باشید که پس از تنظیم ساعت دوباره دکمه ساعت را قفل نمایید تا تنظیمات اعمال شده به هم نریزد.

برای تنظیم ساعت کافی است با ناخن خود، دکمه ساعت را به سمت بیرون کشیده تا حالت چرخشی آن فعال شود. ممکن است صدای کلیک و یا باز شدن دکمه را بشنوید، ساعت‌هایی که تقویم ندارند فقط یک بار باز می‌شوند و در صورتی که ساعت دارای تقویم باشد دو بار صدا به گوش می‌رسد.

در اولین گام، دکمه را دو بار بیرون کشیده و عقربه‌ها را از نیمه شب یعنی 24 فراتر ببرید، با انجام این عمل تقویم ساعت تغییر خواهد کرد.

تنظیم ساعت مچی
ساعت مچی آنالوگ

3 نکته در هنگام انتخاب ساعت مچی متناسب با مچ دست

هنگامی که قصد دارید ساعت مچی متناسب با مچ دست خود انتخاب کنید، عناصر کلیدی و بسیار مهمی نظیر قطر صفحه ساعت، جنس دستبند، پهنای دستبند ساعت را باید مد نظر قرار داد.

اندازه قطر صفحه نمایش

یکی از عواملی در نگاه اول در ساعت توجه را به خود جلب می‌کند، قطره صفحه نمایش ساعت می‌باشد. به طور کلی قطر استاندارد برای ساعت مردانه بین 38 تا 47 میلی متر  و برای ساعت‌های زنانه باید کم‌تر از 38 میلی متر باشد. در صورتی که قطر صفحه ساعت از این بازه خارج باشد صفحه نمایش خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ است. در هنگام خرید ساعت مچی سایز مچ خود را به یاد آورید:

  • در صورتی که اندازه مچ دست شما بین 14 الی 18 سانتی متر باشد، یک ساعت کوچک و یا متوسط به قطر 38، 40 و یا 42 میلی متر انتخاب کنید.
  • اگر اندازه مچ دست شما بالاتر از 18 سانتی متر باشد، بهترین گزینه برای شما صفحه‌هایی با قطر 44 تا 46 میلی متر می‌باشد.
تنظیم ساعت مچی

ضخامت بدنه ساعت

بیشتر ساعت‌هایی که استاندار بوده و همچنین اندازه صفحه و بدنه آن متناسب می‌باشد، عرض آن‌ها نصف قطر صفحه ساعت می‌باشد، یعنی در صورتی که قطر ساعت شما 42 میلی متر باشد عرض بند ساعت انتخابی شما باید 21 میلی متر باشد. البته در نظر داشته باشید که این مورد قانون کلی و راهنمای برای انتخاب بهتر می‌باشد. شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود بند ساعت متناسب با استایلتان را انتخاب نمایید.

جنس بند ساعت

جنس بدنه ساعت به اندازه عرض آن از اهمیت برخوردار می‌باشد. از آن جایی که دستبندهای فلزی سنگین‌تر و چهن‌تر نسبت به جنس چرمی و دیگر جنس‌ها می‌باشند، انتخاب و استاده از این نوع دستنبد برای مچ‌های بزرگ‌تر انتخاب مناسب‌تری می‌باشد، در کنار آن دستبندهای فلزی نازک همانند دستبندهای میلانی(Milanese) گزینه مناسبی می‌باشند.

تنظیم ساعت مچی
جنس بند ساعت

قیمت و خرید انواع ساعت مچی

با توجه به تنوع بسیار بالا در ساعت‌های مچی انتخاب و خرید ساعت مچی برای تمامی افراد با سلیقه‌های گوناگون امکان پذیر می‌باشد. تنظیم ساعت مچی ممکن است در مرحله‌ی اول کار مهمی به نظر نرسد؛ اما با وجود تنوع بالای ساعت بیشتر نیاز به آگاهی و تنظیم ساعت مچی خود خواهید داشت.

در هنگام خرید ساعت به یاد داشته باشید که از نحوه تنظیم ساعت خود اطلاع حاصل نمایید تا آسیبی به ساعت خود وارد نکنید و بتوانید ساعتی با طول عمر بسیار بالا و همچنین به راحتی ساعت مچی متناسب با استایل خود را داشته باشید.

سوالات متداول

1. ساعت مچی آنالوگ چیست؟

این نوع ساعت مچی‌ها برای بار اول در سال 1960 با توجه به نیاز سربازها در جنگ جهانی تولید شد که برخلاف مدل‌های عرضه شده در آن دوران با باتری کار می‌کرد.

2.نحوه تنظیم تقویم در ساعت‌های عقربه دار به چه صورت است؟

در ساعت‌های دارای تقویم، تنظیم تقویم ساعت به کمک پیچ انجام می‌گردد. در ابتدا پیچ کوک را با اولین کلیک به سمت بیرون کشیده و با چرخاندن آن تقویم را تنظیم نمایید، در انتها نیز پیچ را به داخل فشار دهید.

3. بهترین قطر ساعت با توجه به مچ دست کدام است؟

به طور کلی قطر استاندارد برای ساعت مردانه بین 38 تا 47 میلی متر  و برای ساعت‌های زنانه باید کم‌تر از 38 میلی متر باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.