آشنایی با انواع کمربند مردانه جدید 1401

چگونگی انتخاب کمربند

0

از جمله مهم‌ترین اکسسوری در استایل هر آقا، کمربند می‌باشد. در صورتی که کمربند به صورت صحیح انتخاب نشود می‌تواند زیبایی میان پیراهن و شلوار را از بین ببرد. انتخاب اصولی و صحیح کمربند تاثیر ویژه‌ای در استایل دارد.

کمربند چیست؟

اغلب افراد این باور اشتباه را دارند که کمربند تنها، وسیله‌ای برای نگه داشتن شلوار می‌باشد. این در حالی است که از سالیان گذشته تا کنون کمربند علاوبر کارآیی اصلی خود، یکی از عنصرهای تکمیل کننده در تیپ مردان و زنان محسوب می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت که کمربندها فارغ از رسمی و اسپورت بودنشان، از مهم‌ترین اکسسوری‌ها جهت نگه داشتن شلوار و یا دامن بر روی کمر می‌باشند. به طور کلی نباید به سبب ساده بودن ساختار کمربندها آن‌ها را کم اهمیت و یا بی‌اهمیت دانست. برای آقایان شناخت انواع کمربند مردانه و استفاده از آن در استایل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده کمربند

کمربندها از دو بخش اصلی به نام بند و سگک تشکیل شده‌اند. در برخی از کمربندها نوک انتهایی به وسیله یک تکه فلز پوشانده شده است. این بخش فلزی انتهایی کمربند، قسمت رد کردن بند از حلقه زیر سگک و بندینک‌های روی شلوار را ساده‌تر می‌کند، علاو برآن باعث می‌شود که کمربند از طول عمر بالاتری برخوردار باشد و دیرتر آسیب ببیند، همچنین بخشی از سگک که آن را به بند متصل می‌کند Chape نام دارد.

انواع کمربند مردانه

به طور کلی کمربندها به دو صورت رسمی و غیر رسمی وجود دارند که هر یک دارای تفاوت‌هایی نسبت به یکدیگر می‌باشند که شناخت تفاوت‌های هر یک به شما در داشتن استایل جذاب و منحصر به فرد کمک بسیار شایانی می‌کند.

انواع کمربند مردانه
انواع کمربند مردانه

کمربند رسمی

کمربند رسمی که برخی از افراد به آن کمربند مجلسی نیز می‌گویند، از تنوعی برخوردار نمی‌باشد. کمربندهای رسمی و یا مجلسی از نظر ظاهری یک شکل بوده و ممکن است از نظر جنس بند و یا مدل سگک با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

اگر به وطر دقیق بخواهیم بگوییم قوانین مد در خصوص کمربندهای رسمی یا کمربندهای مجلسی سال‌هاست که از یک قانون مشخص پیروی کرده و تغییری در آن قانون ایجاد نشده است. این نوع کمربندها گزینه مناسبی برای استفاده بر روی شلوارهای پارچه‌ای می‌باشند و همچنین بهترین جهت استفاده و ست کردن در کت و شلوار هستند.

عرض بند کمربند رسمی یا مجلسی

اگه به درستی نمی‌دانید عرض بند کمربند رسمی مردانه چقدر است؟ عرض کمربند باید بین 2.5 الی 4 سانتی متر داشته باشد. بدین ترتیب می‌توات گفت که هر چقدر یک کمربند نازک‌تر و باریک‌تر باشد در طبقه بندی کمربندهای رسمی و یا مجلسی قراردارد.

حتما بخوانید: راهنمای جامع ست کردن پیراهن و شلوار مردانه

به طور مثال برای آقایانی که سایز دور کمر آن‌ها کمتر از 44 است عرض کمربند می‌تواند از 2.5 ساتی متر نیز کمتر باشد. پس می‌توان گفت یکی از پارامترهای بسیار مهم در تعیین عرض کمربند مناسب، سایز دور کمر فرد می‌باشد.

جنس کمربندهای مجلسی

می‌توان گفت که تنها جنسی که برای ساخت کمربند رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرم می‌باشد. معمولا از چرم گاومیش و یا چرم گاو که از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار می‌باشند برای ساخت کمربند رسمی استفاده می‌شود.

از میان انواع چرم طبیعی، چرم فول گرین(Full Grain) بهترین و مستحکم‌ترین نوع چرم می‌باشد که در تولید کمربندهای مجلسی استفاده می‌شود.

خوب است بدانید که از چرم‌هایی همچون چرم مار، تمساج و شتر مرغ نیز می‌توان برای تولید کمربند رسمی استفاده نمود. در میان چرم‌های گفته شده چرم شترمرغ به علت دارا بودن بافت خاص گرانقیمت‌تر از چرم‌های دیگر می‌باشد.

برای افرادی که قصد ندارند هزینه زیادی را بابت خرید کمربند رسمی بدهند، چرم مصنوعی که ترکیبی از چرم به همراه پلی اورتان می‌باشد، بهترین گزینه می‌باشد.

انواع کمربند مردانه
رنگ و بافت کمربند مجلسی

رنگ و بافت کمربند مجلسی

اگر بخواهیم بهترین رویه را برای کمربند رسمی معرفی کنیم، باید بگوییم که رویه ساده به همراه سطحی ساف و براق بهترین گزینه برای این نوع کمربند می‌باشد. متخصصان در دنیای مد و فشن پیشنهاد می‌کنند بهترین طرح و یا به اصطلاح الگو برای کمربندهای رسمی، ظریف و غیرقابل تشخیص می‌باشد. به طور خلاصه ویژگی‌های زیر، مشخصات یک کمربند مجلسی مناسب را توصیف می‌کند.

  • سگک کمربندهای رسمی به صورت ریلی و در برخی از موارد به صورت سوزنی هستند.
  • سگک کمربند مجلسی به صورت متوسط بوده و بزرگ نیست.
  • عرض کمربندهای مجلسی کم می‌باشد.
  • رویه‌ای که بر روی کمربندهای مجلسی قرار دارد به صورت نرم و براق است.
  • جنسی که برای کمربندهای رسمی ارائه می‌شود همیشه به صورت چرم می‌باشد.

نحوه ست کردن انواع کمربندهای مردانه رسمی با لباس

پرسش بسیار مهمی که برای اکثر آقایان پیش می‌آید این است که با یک لباس رسمی استفاده از چه نوع کمربندی گزینه مناسب‌تری می‌باشد؟

بهترین و اصولی‌ترین حالت ست کردن کمربند در استایل هر آقا، هماهنگ کردن جنس و رنگ کمربند با جنس و رنگ کفش می‌باشد. در واقع یکی از مهم‌ترین قوانین در دنیای مد برای استایل هر آقا، ست کردن کفش و کمربند وی می‌باشد.

نکته حائز اهمیت دیگر که باید به آن توجه داشت این است که جنس فلز کمربند باید با سایر اجزای دیگر تعامل داشته باشد.

به طور مثال در صورتی که قاب کمربند رسمی بشما به رنگ نقره‌ای باشد، بند ساعت، انگشتر و دکمه آستین شما باید همرنگ سگک کمربندتان باشد. ست کردن کمربند با توجه با کت و شلوار برای افرادی که از کت‌های تنگ استفاده می‌کنند و اغلب دکمه‌های کت و یا پالتوی خود را باز می‌گذارند توصیه می‌شود.

انواع کمربند مردانه
نحوه ست کردن کمربند رسمی با لباس

کمربند غیر رسمی

برخلاف کمربندهای رسمی که از تنوع بسیار کمی برخوردار می‌باشند، کمربندهای غیر رسمی و یا اسپورت از تنوع بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. از کمربندهای غیر رسمی می‌توان برای نشان دادن یک سبک و یا استایل شخصی استفاده نمود.

عرض کمربندهای غیر رسمی

قانون خاصی در خصوص اندازه عرض کمربند غیر رسمی همانند کمربند رسمی تعریف نشده است؛ اما عرض این نوع کمربندها معمولا از 2.5 الی 4.5 سانتی متر می‌باشد. با توجه به بررسی عرض کمربند رسمی، هر کمربند پهن کمربندی غیر رسمی محسوب می‌شود.

کمربندهای غیر رسمی کم عرض جهت استفاده برای شلوراهای کتانی و پارچه‌ای می‌باشد، همچنین هر نوع کمربند با هر سایز دیگری می‌تواند کمربندی مناسب جهت استفاده برای شلوارهای جین باشد.

جنس کمربندهای غیر رسمی

با تمامی مواد اولیه، تولید انواع کمربندهای مردانه غیر رسمی امکان پذیر می‌باشد؛ اما چرم‌هایی همانند چرم فول گرین که از لایه بیرونی پوست گاو تولید می‌شود، بهترین جنس برای تولید کمربندهای غیر رسمی و بادوام می‌باشند.

البته توجه داشته باشید که کمربندهایی که از جنس چرم گاومیش می‌باشند دارای مقاومت خوبی بوده و در برخی از شرایط به دلیل بافت و یا رگه‌ی خاص موجود بر روی آن ظاهری شکیل‌ را برای کمربند به وجود می‌آورد.

جنس دیگری که برای کمربندهای اسپورت زنانه و مردانه قابل تولید است، جیر می‌باشد، البته باید به این نکته توجه داشت که کمربندهایی که از جنس جیر تولید می‌شوند، دوام زیادی ندارند همین دلیل باعث شده است تا برای بالا بردن مقاومت این نوع کمربند یک لایه چرم طبیعی در قسمت زیرین جیر بدوزند.

ونیل نیز یکی از مواردی می‌باشد که در تولید کمربندهای غیر رسمی استفاده می‌شود. ونیل به علت داشتن تنوع رنگی بالا و همچنین براق بودن، گزینه مناسبی جهت تولید کمربند می‌باشد.

انواع کمربند مردانه
جنس کمربندهای غیر رسمی

رنگ و بافت کمربند غیر رسمی

بهترین رنگی که می‌توان برای یک کمربند غیر رسمی در نظر گرفت، قهوه‌ای می‌باشد. طیف‌های مختلف از رنگ قهوه‌ای با تمامی شلوارهای جین هماهنگی دارد. همین امر سبب شده تا پرفروش‌ترین رنگ کمربندها، کمربندهای قهوه‌ای رنگ باشد.

در خصوص انتخاب انواع کمربندهای مردانه به جز چرم، قدرت انتخاب بسیار بالایی وجود دارد. به دلیل تنوع بالا در رنگ و جنس می‌توانید انتخاب‌های بسیار زیادی داشته باشید. به طور خلاصه، ویژگی‌های یک کمربند غیر رسمی به شرح زیر می‌باشد.

  • سگک‌هایی که در ساخت کمربندهای اسپورت استفاده می‌شود، می‌تواند از هر نوعی باشد.
  • اغلب در ساخت کمربندهای اسپورت سگک‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گرد.
  • عرض کمربندهای اسپورت زیاد می‌باشد.
  • رویه‌ی کمربندهای اسپورت زیر، اغلب مات و ناهمواره می‌باشد.
  • جنس آن می‌تواند از چرم و یا هر ماده‌ی اولیه دیگر باشد.

نحوه ست کردن کمربند غیر رسمی با لباس

در صورتی که از کمربندهای غیر رسمی و اسپورت در استایل خود استفاده می‌کنید و همچنین دوست دارید که اجزای لباس‌های شما با یکدیگر هارمونی بهتری داشته باشند، پیشنهاد می‌شود که رنگ شلوار، بلوز و یا کفش خود را با رنگ کمربندتان ست نمایید؛

اما در صورتی که تمایل دارید تیپ و استایل خاص داشته باشید می‌توانید کمربندی را انتخاب نمایید که از نظر رنگ مکمل و یا تضاد یا سایر اجزای استایلتان باشد. به یاد داشته باشید که در استایل اسپورت و غیر رسمی نیازی به ست کردن کمربند یا اجزای دیگر استایل نیست.

انواع کمربند مردانه
نحوه ست کردن کمربند غیر رسمی با لباس

روش نگهداری از انواع کمربندهای مردانه

بسیاری از آقایان مدت زمان بسیار طولانی ناچار به استفاده از کمربند می‌باشند و همچنین پس از آن کمربند خود را از شلوار جدا نمی‌کنند. خوب است بدانید که این کار باعث شده تا کمربند زودتر از طول عمر واقعی خود خراب شده و یا در اثر استفاده بسیار زیاد خم شود.

برای جلوگیری از این مسئله شما می‌توانید آن را به صورت عمودی و به دور از نور خورشید آویز کنید تا به چرم آن نیز آسیبی وارد نشود. در صورتی که در کمد خود قسمتی جداگانه برای کمربندها ندارید می‌توانید آن را در کنار کراوات و یا بر روی یک چوب لباسی آویزان کنید.

از میان انواع چرم طبیعی، چرم فول گرین(Full Grain) بهترین و مستحکم‌ترین نوع چرم می‌باشد که در تولید کمربندهای مجلسی استفاده می‌شود.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد کمربندها یکی از اکسسوری‌های مهم مردانه می‌باشند که تکمیل کننده‌ی استایل می‌باشد. انواع کمربند مردانه به دو صورت رسمی و غیر رسمی می‌باشد که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فرد بوده و استفاده از هر یک براساس سلیقه و نوع استایل هر فرد می‌باشد.

استفاده از کمربند در صنعت مد و فشن هم برای آقایان و هم برای خانوم‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. امیدواریم که این مقاله از مجله صفحه برتر  به شما در شناخت انواع کمربند مردانه کمک کرده باشد.

سوالات متداول

1. عرض کمربند غیر رسمی باید چقدر باشد؟

قانون خاصی در خصوص اندازه عرض کمربند غیر رسمی همانند کمربند رسمی تعریف نشده است؛ اما عرض این نوع کمربندها معمولا از 2.5 الی 4.5 سانتی متر می‌باشد.

2. روش ست کردن کمربند رسمی با لباس به چه صورت است؟

بهترین و اصولی‌ترین حالت ست کردن کمربند در استایل هر آقا، هماهنگ کردن جنس و رنگ کمربند با جنس و رنگ کفش می‌باشد.

3. مستحکم‌ترین نوع چرم در ساخت کمربندهای مجلسی کدامند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.