شومیز چیست و انواع شومیز جدید و پرطرفدار 1402

0

استفاده از شومیز از محبوبیت ویژه‌ای در بین خانوم‌های خوش پوش برخوردار می‌باشد به طوری که حداقل یک شومیز برای استفاده در کمد هر خانوم یافت می‌شود. ممکن است برخی از افراد به طور کلی ندانند که شومیز با چه چیزهایی ست می‌گردد، با ما در ادامه همراه باشید تا به شما در آشنایی با شومیز و ست کردن راحت آن کمک کنیم.

شومیز چیست؟

شاید شما هم به درستی ندانید که شومز چیست، شومیز در واقع کلمه‌ای فارسی نمی‌باشد و ریشه‌ای فرانسوی دارد که تلفظ صحیح آن و نوشتار آن به صورت Chemise می‌باشد. در فرهنگ فارسی به طور دقیق معنی مشخصی برای این کلمه وجود ندارد؛ اما به صورت اجمالی می‌توان تی‌شرت در نظر گرفت.

در صورتی که شما این کلمه فرانسوی را در اینترنت جست و جو کنید، با طیف بسیار وسیعی از انواع ژاکت و بلوز رو به رو خواهید شد، اما این در حالی است که در زبان فارسی شومیز به نوع خاصی از لباس زنانه اطلاق می‌گردد،

در ایران شومیز به عنوان یک لباس رسمی و یا یک نوع لباس مجلسی شیک استفاده می‌شود که به طور معمول دارای آستین‌های بلند، قد کوتاه، قد متوسط، قطعه‌های بسیار بلند و یا کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر ساله شومیز‌های گوناگون توسط طراحان لباس طراحی و به بازار عرضه می‌‍‌گردد، در اواخر قرن‌های اروپایی شومیز هم برای آقایان و خانوم‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. داشتن شومیز و استفاده از آن برای هر خانوم خوش پوش ایرانی بسیار ضروری می‌باشد.

انواع فرم بدنی خانوم‌ها

طبق مطالعه‌ای که در سال 2004 صورت گرفت، فرم بدنی هر خانوم منحصر به فرد و متفاوت می‌باشد. این تفاوت در انتخاب لباس و استایل نیز تاثیر گذار می‌باشد. به طوری که انتخاب استایل با توجه به فرم بدنی متفاوت و منحصر به فرد است.

اندام مستطیلی یا صاف

در صورتی که سایز و اندازه دور کمرتان با دور لگن و یا سینه‌هایتان یک اندازه می‌باشد و همچنین لگن شما به صورت پهن می‌باشد، فرم بدنی شما به صورت مستطیلی یا صاف است. برای افرادی با فرم بدنی صاف و یا مستطیلی طبق نظر طراحان حرفه‌ای لباس، لباس‌های بدون شانه، بدون آستین، کمربند دار و همچنین لباس‌های فیت بهترین گزینه می‌باشند.

اندام مثلثی یا گلابی شکل

افرادی با فرم بدنی مثلثی و یا گلابی شکل، شانه و سینه‌های باریک‌تر و کوچک‌تر از لگن خود دارند. افراد با فرم بدنی گلابی شکل معمولا دارای بازو و کمر باریک می‌باشند و همچنین کمر با یک شیب مناسب و مشخصی نسبت به لگن قرار گرفته است. بهترین لباس برای این نوع افراد لباس‌هایی با میان تنه باریک بوده که تفاوت سایز میان کم و باسن فرد را مشخص نماید.

اندام قاشقی شکل

این نوع فرم بدنی شباهت بسیار زیادی به فرم گلابی دارد. در افراد با فرم بدنی قاشقی شکل، اندازه دور لگن نسبت به سینه‌ها و یا بقیه قسمت‌های بدن بیشتر بوده و می‌توان گفت که فرم طاقچه‌ای دارد، علاوبر آن فرم کمر و باریک بودن آن به خوبی در این نوع اندام‌ها مشخص می‌باشد. قسمت بالایی بازو و بالای ران در این فرم بدن بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. به این نوع افراد پیشنهاد می‌شود تا لباس‌هایی با مدل عروسکی یا لبس‌های مجلسی با طراحی کمر امپراطوری را امتحان کنند.

شومیز چیست
انواع فرم بدنی خانوم‌ها

اندام ساعت شنی

در صورتی که اندازه سینه و لگن‌های یک خانوم تقریبا یکی باشد و دور کمر او باریک‌تر باشد، فرم بدنی این خانوم به صورت ساعت شنی می‌باشد. در این نوع فرم بدن، بالا تنه و پاها از فرم و همچنین سایز متناسبی برخوردار می‌باشند، این افراد دارای شانه‌های نسبتا گرد می‌باشند. لباس مناسب این نوع فرم بدن دقیقا مناسب و کاملا جذب دوخته می‌شود، این نوع فرم بدنی، خوش فرم‌ترین فرم برای لابس‌هایی با کمرهای جذب می‌باشند.

اندام مثلث معکوس یا سیب شکل

مثلث معکوس یا فرم بدنی سیب شکل به فرمی گفته می‌شود که دور باسن فرد کمی باریک، دور شانه و دور سینه وی کمی بزرگ‌تر باشد. برای این نوع افراد بلوزهایی که جذب دور کمر آن‌ها بوده و دور گردن آن‌ها مقداری بازتر باشد، گزینه مناسبی می‌باشد. همچنین لباس‌هایی که فرم و حالت پاهای آن‌ها را نشان دهد، گزینه مناسبی می‌باشد.

انوام بیضی شکل یا گرد

افراد با فرم بدنی بیضی و یا گرد، دور لگن کوچک و اندازه دور سینه بزرگ‌تری دارند و همچنین میان تنه آن‌ها نسبتا پرتر می‌باشد. متخصصین مد و طراحی به افراد با فرم بدنی بیضی و یا گرد پیشنهاد می‌کنند که از بلوزهایی با بالا تنه باز، گشاد، دارای جزئیات و طرح عمودی استفاده نمایند.

انواع شومیز‌های شیک

امروزه با توجه به مدل یقه، آستین و حتی پارچه به کار رفته در دوخت شومیز می‌توان آن‌ها را طبقه بندی نمود، همین امر سبب پیدایش تنوع بسیار بالا در مدل و کاربرد شومیز شده است، انواع شومیزها به شرح زیر می‌باشند.

شومیز یقه قایقی

این مدل شومیز از محبوبیت خاصی در بین خانوم‌ها برخوردار می‌باشد، با توجه به طراحی این نوع شومیزها و یقه دکلته آن نواحی گردن خانوم‌ها در معرض دید بیشتری قرار می‌گیرد. استفاده از زیورآلات به ویژه گردنبندهای ظریف در تکمیل کردن استایل شما با استفاده از شومیز کمک بسیار زیادی می‌کند. این نوع مدل از شومیز برای خانوم‌هایی با فرم بدن گلابی بهترین گزینه می‌باشد و استایلی شیک را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

شومیز چیست
شومیز یقه قایقی

شومیز اسپورت

شومیزهای اسپورت به توجه به طراحی ساده و خاص خود بهترین گزینه برای استفاده در تمامی موقعیت و قرار‌ها می‌باشند. این نوع شومیزها دارای آستین‌های بلند و ساده می‌باشند که گاهی در لبه آستین آن‌ها دکمه به کار رفته است. شومیزهای اسپورت عمدتا دارای تناژ رنگی سفید، مشکی و یا خنثی می‌باشند که به راحتی قابل استایل کردن می‌باشند

پیشنهاد مطالعه: مدل پالتو زنانه 1401

شما می‌توانید شومیزهای اسپورت را با یک شلواره جین ساده ست کنید و یا زیر پالتو در فصل پاییز از آن استفاده نمایید. یقه‌های شومیزهای اسپورت به صورت ایستاده، برگردان و یا هفت می‌باشند.

شومیز چیست
شومیز اسپورت

شومیز حریر

شومیزهای حریر با توجه به دارا بودن بیشترین طیف رنگی گزینه بسیار مناسبی جهت استفاده در دورهمی و مهمانی محسوب می‌شود. شومیزهای حریر به صورت یقه حلزونی، آستین‌های بلند و کلوش زیاد می‌باشند. شما می‌توانید شومیز حریر را با یک دامن و یا یک شلوار چسبان تیره رنگ به راحتی ست نموده.

شومیز چیست
شومیز حریر

شومیز جلو بسته

این مدل شومیز، در قسمت جلویی لباس به کمک بندهایی به صورت ضربدری بسته می‌شوند و در قسمت کمر از بخش پایین و بالایی قابل تنگ‌تر شدن را دارند، چین‌های پایین این نوع لباس سبب جذابین این نوع مدل شده است. به علت بلند بودن این نوع از شومیزها شما می‌توانید در قرارهای دوستانه و یا فعالیت‌های عادی روزانه از این نوع شومیز استفاده نمایید.

شومیز چیست
شومیز جلو بسته

شومیز گلدوزی شده

در شومیزهای گلدوزی شده، قسمت‌هایی نظیر پایین و آستین‌ها به طور ظریف و بسیار زیبایی گلدوزی صورت گرفته است. استفاده از این نوع شومیزها برای مهمانی‌ها و دور همی گزینه مناسبی بوده و شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را ست نمایید.

شومیز چیست
شومیز گلدوزی شده

در انتها

شاید شما نیز به درستی ندانید که شومیز چیست و با توجه به فرم بدنی خود ندانید که بهترین شومیز برای شما کدام است. در این مقاله ما سعی کرده‌ایم تا با بررسی فرم بدنی هر فرد بهترین شومیز را معرفی کنیم و استایلی شیک و منحصر به فرد را برای شما به ارمغان آوریم. مجله بهترین صفحه همواره در تلاش می‌باشد تا با ارائه نکات مخصوص استایل به شما در شناخت استایل مخصوص خود کمک کند.

سوالات متداول

1. مناسب‌ترین شومیز برای فرم بدنی گلابی چیست؟

یکی از مناسب‌ترین مدل‌های شومیز برای خانوم‌ها با فرم بدنی گلابی یا مثلثی، شومیزهای یقه قایقی می‌‌باشند.

2. فرم بدن هر فرد به چه صورت می‌باشد؟

فرم بدنی هر فرد منحصر به فرد بوده اما طبق مطالعات ص.رت گرفته د سال 2004 عمده فرم بدنی خانوم‌ها به صورت گلابی، مثلثی معکوس، ساعت شنی، گر، قاشقی و صاف می‌باشد.

3. شومیز چیست؟

شومیز به عنوان یک لباس رسمی و یا یک نوع لباس مجلسی شیک استفاده می‌شود که به طور معمول دارای آستین‌های بلند، قد کوتاه، قد متوسط، قطعه‌های بسیار بلند و یا کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 
منبع منبع شماره یک منبع شماره دو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.