بررسی 3 سفید کننده دندان و صحت عملکرد آن‌ها

بررسی معروف ترین روش های سفید کننده دندان و صحت عملکرد آن‌ها

1

روش های سفید کننده دندان یکی از پر بازدید ترین مطالب موجود در سایت‌ها و فضای مجازی هستند. بدیهی است بسیاری از این روش واقعی نبوده و نتیجه خاصی ندارند و برخی از آن ها، حتی در صورت اثر گذاری، باعث آسیب رساندن به مینای دندان و یا حتی مسمومیت می‌شوند.

در ادامه معروف ترین و متداول ترین روش های سفید کننده دندان را از نظر میزان اثر گذاری و احتمال آسیب رسانی بررسی می‌کنیم.

چرا دندان ها زرد می‌شوند؟

برای درمان یک مشکل بهتر است در ابتدا از علت آن آگاه شویم. به طور معمول، زردی دندان به دو دلیل رخ می‌دهد:

1-نازک شدن مینای دندان

خارجی ترین لایه دندان که رنگ طبیعی آن تقریبا سفید است، مینای دندان نام دارد و وظیفه اصلی آن حفاظت از ساختارهای داخلی دندان است. در زیر مینای دندان لایه ای به نام عاج دندان وجود دارد که قهوه‌ای-زرد رنگ است و هنگامی که لایه مینا نازک یا فرسوده می‌شود، عاج بیشتر نمایان شده و در نتیجه، دندان‌ها تیره تر به نظر می‌رسند.

غذاهای اسیدی، بیماری های مربوط به لثه و افزایش سن از دلایل نازک شدن مینای دندان هستند. در برخی افراد به صورت مادرزاد، مینای دندان نازک تر از سایر افراد است.

سفید کننده دندان
لایه های مختلف دندان

2- مواد لکه زا

برخی از خوراکی ها‌ و نوشیدنی‌ها، همانند قهوه، باعث رنگ گرفتن مینای دندان و زرد شدن آن می‌شوند. برخی از غذاهایی که دندان‌ها را لکه دار می‌کنند نیز ممکن است مینای دندان را از بین ببرند و از طریق نازک کردن مینای دندان زردی را افزایش دهند.

سیگار، انواع تنباکو و سایر انواع دخانیات و برخی از داروها از مواد تیره کننده دندان به شمار می‌آیند.

روغن نارگیل

یکی از معروف ترین موادهای سفید کننده دندان است که همواره برای رفع زردی دندان پیشنهاد می‌شود. روغن نارگیل در تولید برخی از خمیر دندان‌ها نیز مصرف می‌شود.

متاسفانه روغن نارگیل به تنهایی خاصیت سفید کنندگی ندارد، اما با استفاده از این روغن در یک روتین مرتب و دائمی، باعث افزایش بهداشت لثه ها و دندان می‌شوید. تحقیقات نشان می‌دهد که این روغن از ایجاد پلاک جلوگیری می‌کند و باعث کاهش میزان باکتری‌های دهانی می‌شوند.

چه کسانی نباید از روغن نارگیل برای دندان ها استفاده کنند؟

به یاد داشته باشید که روغن نارگیل به تنهایی سفید کننده دندان نیست. با این حال، می تواند آن‌ها را به طور موقت درخشان تر نشان دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، اگر هنوز هم می‌خواهید روغن نارگیل را به برنامه مراقبت از دهان خود اضافه کنید، تا زمانی که به این ماده آلرژی ندارید، مصرف آن بلامانع است.

سفید کننده دندان

در غیر این صورت روغن نارگیل هیچ اثر جانبی دیگری ندارد.

نحوه استفاده از روغن نارگیل

برای قرار دادن روغن نارگیل در روتین نظافت دندان ها قاعده خاصی وجود ندارد. ماساژ دادن دندان با روغن جامد نارگیل و یا چرخاندن یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل مایع در میان دندان ها از روش های پیشنهادی است.بهتر است از روغن های بکر و مرغوب استفاده شود که دارای مقادیر زیادی اسید لوریک اند و خواص ضد میکروبی بهتری دارند.

پس از استفاده از این روغن حتما دندان‌های خود را مسواک بزنید.

جوش شیرین

سدیم بی‌کربنات به نام عامیانه جوش شیرین نیز معروف است. در حالی که سفید کردن دائمی دندان ها از نظر فنی با جوش شیرین ممکن نیست، اما می تواند به لکه های موضعی و سطحی کمک کند. جوش شیرین در صورتی سفید کننده دندان است که لکه‌ها از نوع دوم معرفی شده باشند و نه ناشی از نازک شدن مینای دندان.

موانع مصرف جوش شیرین

سفید کننده دندان

به دلیل خاصیت سایندگی این ماده بهتر است به صورت مداوم مصرف نشود تا از فرسودگی جلوگیری شود. برخی از افراد برای افزایش خاصیت سفید کننده دندان جوش شیرین، به صورت ترکیب با آبلیمو استفاده می‌کنند که بسیار آسیب رسان و خطر ناک است؛ چرا که این ترکیب بسیار مخرب بوده و مینای دندان را از بین می‌برد.

در صورت استفاده درست و به میزان کافی ضرر جوش شیرین خطر کمتری نسبت به خمیر دندان های سفید کننده دندان دارد.

هر کسی که دندان‌های حساس، فرسوده و لثه‌های ملتهب دارد باید از جوش شیرین اجتناب کند. همچنین اگر پزشک شما را در استفاده از سدیم محدود کرده است، استفاده از جوش شیرین گزینه مناسبی برای شما نیست.

نحوه استفاده از جوش شیرین

 • ابتدا از سلامت دندان های خود و سطحی بودن زردی دندان از طریق پزشک خود مطمئن شوید.
 • یک خمیر در خانه با دو ماده ساده ایجاد کنید: آب و جوش شیرین. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق غذاخوری آب در یک کاسه کوچک مخلوط کنید تا زمانی که خمیری شود. سپس به مدت 2 دقیقه با این خمیر مسواک بزنید.
 • از خمیر دندان های حاوی جوش شیرین استفاده کنید.
 • حداکثر دو بار در هفته از جوش شیرین به عنوان سفید کننده دندان استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی: درمان بی‌خوابی با کمک تغذیه مناسب

آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن یک ضد عفونی کننده مایع ملایم است که اغلب برای مقاصد دارویی مانند پیشگیری از عفونت‌ها و درمان بریدگی‌ها و زخم‌های جزئی استفاده می شود.

همچنین آب اکسیژنه یکی از رایج ترین موادی است که برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود و در بسیاری از محصولات سفید کننده و مراقبت از دهان مانند دهان شویه، خمیر دندان و کیت‌های سفید کننده خانگی یافت می‌شود.

سفید کننده دندان

دلیل استفاده از پراکسید هیدروژن در بسیاری از محصولات سفید کننده دندان این است که به مولکول های کوچکتر، به ویژه آب و اکسیژن تجزیه می‌شود که رادیکال های آزاد ایجاد می‌کنند و می تواند لکه‌ها را از روی دندان‌های شما پاک کنند و دندان‌های شما را سفیدتر نشان دهند.

آیا استفاده از آب اکسیژنه باعث آسیب به دهان و دندان‌ها نمی‌شود؟

دندانپزشکان می گویند که  استفاده از خاصیت سفید کننده پراکسید هیدروژن ایمن است، به شرطی که به درستی استفاده شود.

استفاده از پراکسید هیدروژن در غلظت‌های کم و در دوزهای محدود برای دندان‌ها بی خطر است. بهترین و ایمن ترین راه برای مصرف آب اکسیژنه، انتخاب محصولات مراقبت از دهان است که از پراکسید هیدروژن به عنوان یک عنصر کلیدی برای از بین بردن لکه‌ها استفاده می‌کنند.

اما دوز مناسب و بهترین راه برای استفاده از پراکسید هیدروژن بر روی دندان شما دقیقا چقدر است؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که، باید غلظت محلول خریداری شده را بررسی کنید. برای یک درمان سفید کننده دندان در خانه، باید به دنبال غلظت پراکسید هیدروژن 10 درصد یا کمتر باشید. اما غلظت پراکسید هیدروژن تا 38 درصد می تواند بی‌خطر باشد به شرطی که در مطب دندان پزشکی استفاده شود.

این روش برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که دارای شرایط خاص دندانی هستند، مانند مینای نازک، نباید از آب اکسیژنه به انواع سفید کننده دندان استفاده کنند و یا حداقل قبل از انجام این کار حتما با دندان پزشک مشورت کنند.

نحوه استفاده از آب اکسیژنه به عنوان سفید کننده دندان

 1. مقدار مساوی آب و پراکسید هیدروژن 3% را مخلوط کنید. با حدود یک چهارم فنجان از هر کدام شروع کنید، یا بیشتر بسته به مقداری که می‌خواهید درست کنید.
 2. از محلول بدست آمده همانند یک دهان شویه استفاده کنید و در حدود 30 ثانیه در دهان بچرخانید.
 3. محلول را به هیچ عنوان نخورید و آن را پس از استفاده بیرون بریزید.
 4. اگر در حین شستشو احساس سوزش یا درد کردید، بلافاصله مخلوط را از دهان خارج کرده و با آب بشویید.

روش هایی که عمل نمی‌کنند!

بسیاری از روش های رایج و معروف موجود در وب‌سایت‌ها و مجله‌ها بی تاثیر بوده و گاهی اوقات آسیب رسان نیز هستند. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. لیمو ترش
 2. پرتقال
 3. سرکه سیب
 4. کربن فعال

چگونه از زرد شدن دندان جلوگیری کنیم؟

رعایت بهداشت عالی دهان و دندان مهمترین کاری است که فرد می تواند برای پیشگیری و کاهش زردی دندان انجام دهد. مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان می تواند از مینای دندان محافظت کند، از پوسیدگی لثه جلوگیری کند و به از بین بردن لکه ها کمک کند.

بهداشت خوب دهان شامل موارد زیر است:

 1. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. باید حتما اطراف لثه و پشت دندان ها را نیز تمیز کنید.
 2. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید می تواند با پوسیدگی دندان مبارزه کرده و حتی آن را معکوس کند. اگرچه برخی از افراد با استفاده از فلوراید مخالف هستند، دندانپزشکان معتقدند که فلوراید برای دندان ها بی خطر و مفید است.
 3. نخ دندان برای از بین بردن پلاک بین دندان

کاهش مصرف دخانیات و قهوه نیز احتمال زرد شدن دندان را کاهش می‌دهد.

پرسش های متداول

چه چیزهای دیگری می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود؟

برخی از آنتی هیستامین‌ها، داروهای ضد روان پریشی و داروهای فشار خون بالا ممکن است باعث تیره شدن دندان‌ها شوند. درمان‌های سرطان نیز ممکن است این اثر را داشته باشند. علاوه بر این، کودکانی که در سنین پایین در معرض آنتی بیوتیک های خاص قرار می گیرند ممکن است در بزرگسالی دچار تغییر رنگ دندان شوند.

چگونه دندان ها را در یک روز سفید کنم؟

هیچ درمانی نمی تواند دندان ها را یک شبه سفید کند، اما برخی از گزینه‌ها سریعتر از بقیه هستند. درمان طبیعی یا بدون نسخه ممکن است بیشتر از درمان در مطب دندانپزشکی طول بکشد. حتی در مورد دوم، سفید کردن احتمالا به چندین جلسه درمانی چند ساعته نیاز دارد.

سخن پایانی

تعداد کمی از مردم به طور طبیعی دندان های سفید دارند، زیرا با افزایش سن دندان ها زرد می‌شوند. با این حال، رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام معاینات منظم دندانپزشکی می‌تواند به روشن نگه داشتن دندان ها کمک کند.

دندان های زرد معمولاً نشانه یک مشکل سلامتی نیستند، اما دندانپزشک می‌تواند از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی دندان را بررسی کند.

درمان‌های طبیعی سفید کننده دندان می‌توانند به افراد کمک کند تا دندان‌های خود را در خانه سفید کنند. دندانپزشک نیز می‌تواند سفید کردن دندان ها را به صورت حرفه ای را ارائه دهد.

توجه داشته باشید که روش های ذکر شده در بالا صرفا برای درمان زردی ناشی از موارد لکه زا تاثیر گذار می‌باشد.

منبع منبع شماره یک منبع شماره دو
1 نظر
 1. امین رضا می گوید

  بسیار مفید و کاربردی،ممنونم????

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.