10 توصیه متخصص پوست برای مراقبت از پوست در زمستان

توصیه های مراقبت از پوست در زمستان توسط دکتر حسین زاد

0

با نزدیک شدن فصل سرما ،لازم است که روتین و برخی از محصولات پوستی را عوض کرده و برای مراقبت از پوست در زمستان آماده شد. در مقاله پیش رو پیشنهادات دکتر لینا حسین زاد را بررسی می کنیم.

مراقبت از پوست در زمستان
دکتر لینا حسین زاد

در زمستان چه تغییری در پوست رخ میدهد؟

فیلاگرین که یکی از پروتئین های پوست است ،برای حفظ عملکرد سد مانند پوست و عوامل مرطوب کننده طبیعی پوست بسیار مهم است. میزان و عملکرد این پروتئین با سرد شدن هوا در پوست کاهش میابد.

این امر همراه با آب و هوای سرد و خشک ، رطوبت کم ، و گرمای داخلی که پوست ما را کم آب و دهیدراته می کند ، منجر به خشکی و بدتر شدن شرایط پوست برای بسیاری از افراد می شود.

4 اختلال رایج پوستی در زمستان

با توجه به باد های سرد و خشک زمستانی و هوای گرم و خشک هیتر ها و ابزار های گرمایشی داخلی ، توازن رطوبت و پروتئین های پوستی بهم خورده و اختلالات پوستی متعددی به وجود می آید و یا باعث التهاب بیشتر و وخیم شدن اختلالات قبلی می شود. 4 مورد نام برده از شایع ترین آن ها هستند.

  1. اگزما : یکی از شایع ترین اختلالات پوستی بوده و با لکه های ملتهب ،قرمز و خارش دار پوستی شناخته می شوند. این اختلال به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی ،استرس و محرک های محیطی ایجاد می شود و با هوای سرد و خشک پاییز و زمستان تشدید می شود.
  2. پسوریازیس : یک بیماری طولانی مدت است که باعث ایجاد لکه‌های پوسته‌دار قرمز و خارش‌دار روی پوست می‌شود که برای چند هفته یا چند ماه قبل از فروکش کردن یا بهبودی ملتهب می‌شوند. این ختلال درمان دائمی نداشته و صرفا قابل کنترل است. هوای سرد زمستان التهاب را تشدید و کنترل آن را سخت تر می کند.
  3. آکنه روزاسه : یکی از التهابات شایع پوستی است که با قرمزی و التهاب گونه ،پیشانی و بینی ، خشکی مزمن و سوزش شناخته می شود که در صورت عدم درمان آسیب دائمی به پوست وارد می کند. هوای سرد یکی از عوامل تشدید کننده است.
  4. کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی : این اختلال رایج اما بی خطر پوستی به حالت برجستگی های ریز روی پوست گفته می شود که با خشکی پوست بیشتر نمایان می شوند.
مراقبت از پوست در زمستان
پسوریازیس

حتی اگر شخصی درگیر این اختلالات نباشد ، باید مراقبت از پوست در زمستان را جدی بگیرد چرا که دهیدراته و خشک شدن پوست در هوای سرد به نوبه ی خود مشکل ساز است. احساس سوزش در سطح پوست ، احساس کشیدگی پوست بخصوص در اطراف دهان ، پوسته پوسته شدن پوست و بد نشستن کرمپودر و سایر متریال آرایشی از کوچک ترین معایب خشکی پوست هستند.

10 توصیه برای مراقبت از پوست در زمستان

1.همواره پوست خود را مرطوب کنید: استفاده از مرطوب مناسب و به صورت متداوم از خشکی پوست جلوگیری می کند و از اصول ثابت مراقبت از پوست در زمستان است.

بر خلاف باور عمومی ، حتی پوست های چرب و آکنه دار نیز به آبرسان و مرطوب کننده نیاز دارد. دهیدراته شدن پوست ربطی به میزان چربی پوست ندارد. ترکیبات مهمی که به آبرسانی بیشتر پوست کمک می کنند و لازم است در حین خرید کرم مناسب به آن ها دقت شود عبارت اند از: شی باتر ، هیالورونیک اسید و پترولاتوم.

مراقبت از پوست در زمستان
جمعی از پر فروش ترین مرطوب کننده و آبرسان های مناسب

2.شوینده های آبرسان و ملایم را جایگزین کنید: به جای استفاده از شوینده های قوی و خشک کننده پوست ،استفاده از نمونه های ملایم تر پیشنهاد می شود.

در صورتی که پس از استفاده از شوینده احساس کشش در صورت دارید ، حتما باید شوینده خود را عوض کنید. شوینده های بدون بو ، ملایم و آبرسان بهترین انتخاب برای شستشو باقی مانده میکاپ ، کرم های مراقبتی  به جا مانده از مصرف قبلی و آلودگی های روزانه از سطح پوست اند.

مراقبت از پوست در زمستان
معرفی چند نمونه از بهترین برند های شوینده ملایم پوست

3.حمام های آب داغ را محدود کنید: حمام داغ در زمستان حس خوشایندی داشته و به رفع احساس خستگی کمک بسیاری می کند. اما بهتر است برای حفظ سلامتی پوست و مو ، دمای آب را به گرم و ولرم کاهش داد. چرا که آب داغ و استفاده مکرر از آن برای استحمام باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی پوست و مو می شود و خشکی پوست را تشدید می کند.

4.استفاده از اسکراب های قوی و خشن و همچنین محصولات عطر دار را محدود کنید: اسکراب فیزیکی و شیمیایی تهاجمی و قوی ، لیف های لوفا و کیسه سنتی و… باعث تشدید آثار خشکی پوست و التهاب آن می شود.

در صورت داشتن سابقه اگزما و خشکی پوست بهتر است که از لایه بردار های زبر و قوی استفاده نشود. در غیر این صورت مراقب از پوست در زمستان دشوار تر شده و نیاز به درمان خشکی بیشتر می شود.

حتما بخوانید: 5 دمنوش عالی و کاربردی برای فصل پاییز و زمستان

5.برای حفظ لطافت پوست از لایه بردار های ملایم استفاده کنید: پوست بدون لایه برداری سبک خشک می ماند. از اسکراب‌های خشن اجتناب کنید و از مرطوب‌کننده‌های حاوی اسید لاکتیک مانند “AmLactin ” یا ” CeraVe SA” استفاده کنید که به عنوان لایه‌بردار و مرطوب‌کننده عمل می‌کند و پوست مرده را از بین می‌برد و به طور همزمان رطوبت را به داخل پوست جذب می کند.

6.استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید: علی رغم باور عمومی ،در زمستان ،با وجود اینکه تابش آفتاب به شدت تابستان نبوده وطول روز کوتاه تر است ، همچنان مصرف ضد آفتاب در طول روز لازم است.

شایان ذکر است که در زمان تجمع برف ، انعکاس پرتوهای خورشید از میان ابرها و برف در حین اسکی و یا تفریح ، می تواند باعث آفتاب سوختگی جدی شما شود ، بنابراین یکی از لازمه های مراقبت از پوست در زمستان ،استفاده از ضد آفتاب با اس پی اف بالا تر 30 است. بهتر است از ضد آفتاب های حاوی مرطوب کننده استفاده شود.

7.آب بنوشید: مصرف آب کافی یکی از اصول ثابت حفظ رطوبت پوست است و محدود به مراقبت از پوست در زمستان نمی شود. 8 الی 9 لیوان آب در روز میزان استاندارد مصرف برای یک بزرگسال است.

8.همیشه مرطوب کننده مخصوص لب به همراه داشته باشید: با استفاده از یک بالم لب آبرسان با SPF هر روز صبح و در طول روز برای حفظ رطوبت ، از ترک خوردن و آفتاب سوختگی لب‌های خشک جلوگیری کنید.

مراقبت از پوست در زمستان
بالم لب حاوی اس پی اف

9.مراقب محصولات تحریک کننده باشید: مواد تشکیل دهنده محصولات پوستی خود را چک کنید و از مواد بالقوه تحریک کننده مانند رتینوئیدها ، اسیدهای لایه بردار و ویتامین C آگاه باشید. ممکن است لازم باشد که قدرت این مواد موضعی را بررسی کنید تا بتوانید به طور مداوم در طول زمستان از آنها استفاده کنید بدون اینکه باعث تحریک بیش از حد شود.

10. محصولات آرایشی مناسب فصل استفاده کنید: یکی از لازمه های مراقبت از پوست در زمستان ، متریال آرایشی مناسب است. طبق یک قاعده کلی محصولاتی مانند  رژ لب های مات ،رژ گونه های پودری ، پنکک و… بیشتر مناسب تابستان هستند چرا که پوست بیشتر عرق میکند و ماندگاری این محصولات مناسب تر است.

اما برای مراقبت از پوست در فصل زمستان بهتر است از محصولاتی مانند رژ گونه استیکی و چرب ،رژ لب هایی با رطوبت و چربی بیشتر و… استفاده بشود تا رطوبت پوست را کاهش ندهند.

مراقبت از پوست در زمستان
محصولات آرایشی پیشنهادی برای زمستان

مقاله پیشنهادی: آشنایی با انواع پوست و نحوه تشخیص 5 تیپ پوستی اصلی

مراقبت از پوست در زمستان به اندازه سایر فصل ها حائز اهمیت است و از سایر مشکلات پوستی جلوگیری می کند. استفاده محصولات متناسب با نوع پوست از بهم خوردن توازن رطوبت پوست جلوگیری می کند و بهتر است در انتخاب آنها توجه لازم به عمل آید.

ترجمه شده از وب سایت brynmawrdermatology

منبع brynmawrdermatology
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.