ترفند تنگ کردن مانتو در کوتاه ترین زمان ممکن

0

ممکن است برای شما اتفاق افتاده باشد که با کاهش وزن در یک بازه زمانی دیگه همانند سابق لباس‌هایتان برای شما مناسب نمی‌باشد و یا به اصطلاح در تنتان زار می‌باشد. با اینکه لباس شما نو می‌باشد اما دیگر برایتان مناسب نیست؛ اما شما با ترفند ساده در خانه می‌توانید لباستان را به سایز دلخواه مناسب تغییر دهید.

ترفند تنگ کردن مانتو

آیا می‌دانید چگونه می‌توانید مانتو و یا لباسی که برای شما گشاد می‌باشد را در خانه با چند نکته بسیار کوچک تنگ کنید؟ ممکن است شما از آن دسته از افرادی باشید که به تازگی وزن کم کرده‌اید و یا لباسی را هدیه گرفته‌اید که چند سایز برای شما بزرگ‌تر می‌باشد.

شاید با خود فکر کنید که باید به فکر یک خرید اساسی و پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد برای خرید لباس جدید باشید؛ اما شما تنها با چند ترفند بسیار ساده می‌توانید در خانه مانتوی خود و یا لباستان را تنگ کنید. در ادامه برای بررسی ترفند تنگ کردن مانتو با ما همراه باشید.

تنگ کردن مانتو بدون برش

در صورتی که به نخ و یا سوزن جهت تنگ کردن مانتوی خود دسترسی ندارید، می‌توانید از راه‌های دیگر جهت تنگ  کردن لباستان استفاده نمایید. در ابتدا به وسایلی همچون آب جوش، سطل و یا تشت مناسب، ماشین لباسشویی و همچنین خشک کن با درجه تنظیم بالا نیاز دارید. مراحل تنگ کردن مانتو در خانه و در کم‌ترین زمان ممکن به شرح زیر می‌باشد.

  • در اولین گام لباسی که قصد دارید آن را تنگ نمایید درون تشت و یا سطلی که از قبل آماده نمودید قرار دهید( در نظر داشته باشید ظرفی که لباس را در آن قرار می‌دهید در برابر گرما مقاوم باشد. پیشنهاد می‌شود برای این کار از تشت پلاستیکی استفاده نکنید).
  • مقداری از آبی که از قبل در حال جوشیدن بود را در همان حرارت بر روی لباس مد نظر خود ریخته.
  • در این مرحله باید بگذارید لباس مدتی در آب جوش بماند تا دمای آب به حدی برسد که دست‌ها به راحتی و بدون سوزانده شدن تسط آب در تشت قرار گیرد.
  • لباس را از تشت خارج نموده و اجازه دهید تا آب اضافی که لباس به خود جذب کرده است از لباس خارج گردد.
  • این مرحله زمان آن رسیده که لباس را به دورن ماشین لباسشویی قرار دهید( فراموش داشته باشید که درجه ماشین لباسشویی باید بر روی حرارت زیاد تنظیم گردد).
  • در ادامه مانتو  یا لباس خود را در خشک کن بیاندازید.
  • ممکن است لباس برای شما بیش از حد تنگ باشد، برای رفع این مشکل آن را مرطوب نمایید و آن را از جهات مختلف بکشید تا اندازه شما شود، سپس لباس را تن نمایید  اجازه دهید تا لباس بر روی تن شما خشک شود.
تنگ کردن مانتو
تنگ کردن مانتو و لباس در خانه

نکات مهم

در صورتی که بدون لوازم خیاطی و با لباسشویی و آب جوش قصد دارید لباس خود را تنگ نمایید باید نکاتی را در نظر بگیرید تا به درستی بتوانید لباس خود را تنگ نمایید.

پیش از اینکه لباس را در تشت دارای آب با حرارت بالا قرار دهید دقت داشته باشید که برخی از پارچه‌ها در صورت قرار گرفتن و شست و شوی اولیه مقداری آب رفت دارند و امکان دارد مقداری کوچک شوند. توجه داشته باشید که اگر لباس شما از جنس ابریشمی و یا پشمی باشد نباید از آب جوش برای تنگ کردن آن استفاده نمایید.

حتما بخوانید: اصول ست کردن مانتو و شال؛ 6 نکته طلایی

قبل از اینکه برای تنگ کردن مانتو  و یا لباس خود اقدام نمایید بهتر است لیبلی که بر روی لباس قرار گرفته است را با دقت مطالعه نمایید، زمانی که با روش شست و شوی اصولی و صحیح لباس خود آشنا شدید و متوجه شدید محدودیتی برای شست و شو وجد ندارد، از این روش برای تنگ کردن لباس خود استفاده نمایید.

تنگ کردن مانتو با ترفندهای خیاطی

یکی دیگر از روش‌های تنگ کردن مانتو، به وسیله ترفندهای خیاطی می‌باشد. در این روش شما به راحتی می‌توانید مانتو و یا لباس خود را تنگ و یا گشاد نمایید، علاوبر آن شما می‌توانید هر مقدار که می‌خواهید لباس خودتان را تنگ کنید.

به دلیل اینکه بخش‌های مختلف لباس اعم از جیب، آستین، یقه و طرح آن به صورت کامل سایز بندی شده است. در صورتی که لباس شما بیش از اندازه نیاز به سایز شدن دارد، بهتر است آن را به دست یک خیاط ماهر بسپارید.

روش اول تنگ کردن مانتو

متداول‌ترین روشی که از آن برای تنگ کردن مانتو و یا لباس استفاده می‌کنند، تنگ کردن از دو طرف لباس یا به اصطلاح از پهلوها می‌باشد. قبل از اینکه از این روش برای تنگ کردن لباس خود استفاده کنید اطمینان حاصل نمایید که لباس و یا مانتوی مورد نظرتان تنها از لحاظ عرضی برای شما گشاد می‌باشد.

در صورتی که دور یقه و طول سرشانه برای شما مناسب است می‌توانید از این روش استفاده کنید.برای شروع تنگ کردن مانتو و یا لباس با پوشیدن و اندازه گیری مقدار گشادی، آن را علامت بزنید. پس از علامت گذاری بر روی مانتو با استفاده از چرخ خیاطی خود آن قسمت را بدوزید.

شما می‌توانید مانتویی که از لحاظ اندازه برای شما مناسب است را بر روی مانتویی که قصد دارید آن را تنگ کنید انداخته و با دقت قسمت سرشانه و یقه را اندازه گیری و سپس اقدام به تنگ کردن نمایید. در صورتی که حلقه آستین شما مشکلی ندارد به تنگ کردن پهلوها بسنده کنید، همچنین می‌توانید در صورت مشاهده گشادی در قسمت آستین میزان گشادی را علامت زده و آن قسمت را بدوزید. پس از انجام این فرآیند اضافی پارچه را چیده و به کمک یک اتو به دقت درزهای لباس را اتو بزنید.

تنگ کردن مانتو
تنگ کردن لباس از پهلو

روش دوم تنگ کردن مانتو

تنگ کردن مانتو و لباس از قسمت یقه، یکی دیگر از مشکلاتی می‌باشد که ممکن است برای فرد به وجود آید. ممکن است شما لباسی را خریداری نمایید که در قسمت یقه مشکل داشته باشد. در صورتی که مشکل لباس شما جزئی باشد می‌توانید با استفاده از روش زیر به سایز دلخواه خود برسید، در غیر این صورت بهتر است کار ره به یک خیاط حرفه‌ای بسپارید.

عمدتا این مشکل در مانتوهایی که به صورت جلو بسته طراحی و دوخته می‌شوند قابل مشاهده می‌باشد، در ابتدا آستین مانتو و یا لباس ار از حلقه آستین جدا نمایید سپس با دقت به موازات سر شانه مقداری از یقه را که برای شما گشاد می‌باشد علامت زده و برش دهید.

لازم است حلقه آستین در قسمت‌های پهلو کمی گشادتر باشد، سپس مقداری را که گشاد کرده‌اید روبروی جلقه آستین قرار دهید و علامت بزنید می‌توانید از یک ترفند دیگر استفاده نمایید و مقداری از که از یقه لباس را تنگ کرده‌اید به حلقه آستین اضافه نمایید.

تنگ کردن مانتو
تنگ کردن مانتو و لباس از قسمت یقه

در انتها

دلایل بسیاری سبب شده تا لباسی که در گذشته برای شما مناسب بوده حال اندازه نباشد و شما ناچار به تنگ کردن آن باشید. شاید با خود فکر نمایید که تنگ کردن مانتو و یا لباس امری بسیار سخت بوده و در خانه ناممکن است؛ اما این دیدگاه اشتباه بوده چرا که شما هم به کمک چرخ خیاطی و هم بدون آن می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن لباس خود را در خانه تنگ نمایید.

بسیار خرسندیم که امروز در مجله بهترین صفحه همراه ما بودید منتظر نظرهای شما عزیزان هستیم.

سوالات متداول

1.چگونه در خانه مانتوی خود را در کوتاه‌ترین زمان تنگ نماییم؟
شما می‌توانید هم به کمک چرخ خیاطی و هم با کمک ماشین لباسشویی لباستان را تنگ نمایید.
2. برای تنگ کردن مانتو بدون برش به چه وسایلی نیاز است؟
به وسایلی همچون آب جوش، سطل و یا تشت مناسب، ماشین لباسشویی و همچنین خشک کن با درجه تنظیم بالا نیاز دارید.
منبع منبع شماره یک
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.